Highest rated films

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Rocketman

    ★★★★

  • Spider-Ham: Caught in a Ham

    ★★★★

  • The Five Minutes

    ★★★★

  • Joker

    ★★★½

  • Captain Marvel

    ★★★

  • Snowpiercer

    ★★★★★

  • Perfect Blue

    ★★★★★

  • City of God

    ★★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • Under the Skin

    ★★★★★

  • Evil Dead II

    ★★★★★

  • Brazil

    ★★★★★

  • The Blues Brothers

    ★★★★★

  • Love Exposure

    ★★★★★

  • Shoah

    ★★★★★

  • Riki-Oh: The Story of Ricky

    ★★★★★

  • The Devil and Daniel Johnston

    ★★★★★

  • WNUF Halloween Special

    ★★★★★

  • Pas de Deux

    ★★★★★

  • The Merry Skeleton

    ★★★★★

  • The Eric Andre New Year's Eve Spooktacular

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 415 Films watched
  • 34.6 Average per month
  • 8 Average per week

Milestones

First Film

The Shape of Water

Jan 2

Most Watched

Guardians of the Galaxy

twice

Evil Dead II

twice

The King of Comedy

twice

Pas de Deux

twice

Last Film

The Eric Andre New Year's Eve Spooktacular

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
145 films
Comedy
130 films
Action
95 films
Sci Fi
92 films
Horror
87 films
Adventure
71 films
Thriller
71 films
Fantasy
55 films
Crime
54 films
Romance
37 films
USA
299 films
UK
43 films
Canada
26 films
Japan
25 films
France
18 films
South Korea
13 films
Germany
13 films
Italy
12 films
USSR
6 films
Spain
5 films
English
352 films
French
30 films
Spanish
29 films
Japanese
27 films
German
21 films
Italian
17 films
Korean
16 films
Russian
15 films
Portuguese
9 films

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 203 Added 365

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

louferrigno’s most liked review

Perfect Blue

Perfect Blue

★★★★★

In my somewhat short time discovering and cultivating a love for film (a process that's so far taken me about seven years in experience), none have stuck with me and made an impact as well as Perfect Blue. A film I caught just as a whim five years ago because…

More reviews

louferrigno’s most liked list

2025: The World Enslaved by a Virus
Saving Christmas
Potato Salad: Don't Ask!

The Anti-Letterboxd 250

The worst of the worst, movies that are unbelievably bad and find a way to dig themselves further and further down in quality. An exercise in misery to complete. Have fun.

Feature films only. No shorts, or anything that runs under 40 minutes and doesn't fit the barest criteria of…

More lists

Highs and lows

Highest Average

A Dog's Will
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Saving Christmas
Average weighted rating:

0.8

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

There Goes the Neighborhood

Films louferrigno watched in 2019

  • The Eric Andre New Year's Eve Spooktacular
  • Our Lady of Paris
  • Eegah
  • The Wasp Woman
  • Incident at Raven's Gate
  • The 50 Worst Movies Ever Made
  • The Lost Missile
  • Used Cars
  • Mind Game
  • Tokyo Godfathers
  • Feeders 2: Slay Bells
  • Elves
  • Knives Out
  • Miracle on 34th Street
  • Psychomania
  • Brazil
  • Die Hard
  • Edward Scissorhands
  • Bobby Yeah
  • Home Alone
  • Christmas Vacation 2: Cousin Eddie's Island Adventure
  • The Nightmare Before Christmas
  • Saving Christmas
  • Prayer of the Rollerboys
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Home Alone 4
  • Batman Returns
  • Kiss Kiss Bang Bang
  • The Christmas Shoes
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Scrooged
  • Neo Tokyo
  • A Christmas Prince
  • Journey Back to Christmas
  • Christmas Wedding Planner
  • Santa Claus: The Movie
  • The Elf
  • Home Alone: The Holiday Heist
  • Dangan Runner
  • Sorry to Bother You
  • Planes, Trains and Automobiles
  • Fritz the Cat
  • Meet the Feebles
  • The Last Vampire On Earth
  • ThanksKilling 3
  • Too Late for Tears
  • ThanksKilling
  • Bohemian Rhapsody
  • Dune
  • The Disc of Sorrow
  • Izo
  • The War of the Worlds
  • Colossal
  • Alien Beasts
  • Empire Records
  • The Nice Guys
  • Shoah
  • A Simple Plan
  • Snowpiercer
  • Satantango
  • Dancing with Crime
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Seven Samurai
  • Stalker
  • Kamillions
  • A Brighter Summer Day
  • WNUF Halloween Special
  • The Wailing
  • Dr. Cyclops
  • New Nightmare
  • Schindler's List
  • Alone in the Dark
  • Training Day
  • Hooray for Horrorwood
  • Midnight
  • The Exorcist
  • Theorem
  • Hobgoblins
  • Ice Cream Man
  • Love at First Bite
  • M
  • The Blob
  • The Town Where No One Got Off
  • Badlands
  • Night of the Demons
  • Hush... Hush, Sweet Charlotte
  • The Haunting of Sharon Tate
  • Oldboy
  • Frankenstein Meets the Wolf Man
  • Petey Wheatstraw
  • Morvern Callar
  • The Monster Squad
  • Creepshow
  • Man with a Movie Camera
  • The Blade
  • Joker
  • Penguin's Memory: A Tale of Happiness
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Halloween
  • The Pit and the Pendulum
  • Mommy
  • Love Exposure
  • Times Square
  • Creature from the Black Lagoon
  • Au Hasard Balthazar
  • The Blues Brothers
  • The Howling
  • A Prophet
  • Amour
  • Riki-Oh: The Story of Ricky
  • Phantom Thread
  • Coco
  • Apaches
  • Persona
  • Gremlins 2: The New Batch
  • Fathom
  • First Reformed
  • Camille 2000
  • A Bronx Tale
  • Kin-dza-dza!
  • Videodrome
  • Up in the Air
  • The Devil and Daniel Johnston
  • The Fanatic
  • The Act of Killing
  • Enter the Anime
  • Avengers: Endgame
  • Surf Nazis Must Die
  • Captain Marvel
  • Ant-Man and the Wasp
  • The Aviator
  • Lesbian Citizen Naoko-san
  • Avengers: Infinity War
  • Repo Man
  • The Little Panda Fighter
  • Perfect Blue
  • Fail Safe
  • Harvey
  • Black Panther
  • Suspiria
  • Thor: Ragnarok
  • Submarine
  • City of God
  • Spider-Man: Homecoming
  • Rocketman
  • Angel Heart
  • Serenity
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Doctor Strange
  • I, Tonya
  • The Place Beyond the Pines
  • Captain America: Civil War
  • Stardust Memories
  • Ant-Man
  • Fursonas
  • Mirage
  • The Circle
  • Sac de Merde
  • The Five Minutes
  • There Goes the Neighborhood
  • Strings
  • Avengers: Age of Ultron
  • Accattone
  • Guardians of the Galaxy
  • Captain America: The Winter Soldier
  • The Commitments
  • Thor: The Dark World
  • Sunshine
  • Iron Man 3
  • City Lights
  • Cruising
  • The Avengers
  • Wayne's World
  • Captain America: The First Avenger
  • The Florida Project
  • Thor
  • Burial Ground
  • Iron Man 2
  • The Secret of Kells
  • The Incredible Hulk
  • The Boondock Saints
  • Iron Man
  • Unforgiven
  • The Curse of the Werewolf
  • The She Beast
  • Patriotism
  • Something Wicked This Way Comes
  • Blood Predator
  • Voyage to the Planet of Prehistoric Women
  • Curse of the Wolf
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Beat the Devil
  • The Treasure of the Sierra Madre
  • Hot Cross Bunny
  • So You Want to Be a Detective
  • TNT Jackson
  • The Shaggy Dog
  • Back to the Future Part III
  • The Dark Knight
  • April and the Extraordinary World
  • The Last Airbender
  • Emotion

See all 415

World map

Highly rated films louferrigno is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Daniel Sloss: X
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending

Highly rated with louferrigno’s friends Patron

  • 12 Angry Men
  • Alien
  • Psycho
  • Barry Lyndon
  • The Shining
  • 2001: A Space Odyssey
  • Apocalypse Now
  • The Silence of the Lambs
  • The Empire Strikes Back
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Die Hard
  • Taxi Driver
  • Vertigo
  • Before Sunrise
  • Jaws
  • The Godfather: Part II
  • The Big Lebowski
  • It's a Wonderful Life
  • Casablanca
  • Do the Right Thing
  • Before Sunset
  • Inglourious Basterds
  • Memories of Murder
  • Blade Runner
  • Mulholland Drive
  • GoodFellas
  • The Social Network
  • Oldboy
  • Parasite
  • Chernobyl
  • Chinatown
  • Pulp Fiction
  • Drive
  • The Night of the Hunter
  • The Matrix
  • Raging Bull
  • Heat
  • Toy Story
  • Star Wars
  • Spirited Away
  • Rear Window
  • Paris, Texas
  • Aliens
  • The Thing
  • Hot Fuzz
  • Monty Python and the Holy Grail
  • Minding the Gap
  • Toy Story 3
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Mad Max: Fury Road
  • Gone Girl
  • Se7en
  • Chungking Express
  • Halloween
  • Eyes Wide Shut
  • Roma
  • Her
  • The King of Comedy
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Reservoir Dogs

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more