Highest rated films

  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

    ★★★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • House of Gucci

    ★★★½

  • Snoopy Presents: For Auld Lang Syne

    ★★★½

  • Cruella

    ★★★

  • Malignant

    ★★★

  • Boogie Nights

    ★★★★★

  • Come and See

    ★★★★★

  • Eraserhead

    ★★★★★

  • House

    ★★★★★

  • Possession

    ★★★★★

  • Evil Dead II

    ★★★★★

  • The Night of the Hunter

    ★★★★★

  • Le Samouraï

    ★★★★★

  • Elephant

    ★★★★★

  • Mishima: A Life in Four Chapters

    ★★★★★

  • Stop Making Sense

    ★★★★★

  • It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

    ★★★★★

  • Woodstock

    ★★★★★

  • Love & Peace

    ★★★★★

  • The Dark Backward

    ★★★★★

  • Zodiac

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 397 Films watched
  • 33.1 Average per month
  • 7.6 Average per week

Milestones

First Film

Mother Joan of the Angels

Jan 2

Most Watched

Crimewave

twice

The Legend of the Stardust Brothers

twice

Skidoo

twice

Last Film

Crimewave

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
153 films
Comedy
123 films
Thriller
95 films
Action
87 films
Horror
79 films
Crime
61 films
Adventure
55 films
Fantasy
53 films
Sci Fi
50 films
Romance
48 films
USA
250 films
Japan
54 films
UK
35 films
France
33 films
Italy
14 films
Germany
12 films
Canada
11 films
Australia
6 films
Hong Kong
5 films
English
305 films
Japanese
55 films
French
41 films
German
24 films
Spanish
23 films
Italian
19 films
Chinese
11 films
Czech
9 films
Russian
8 films
Cantonese
7 films

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 205 Added 442

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

louferrigno’s most liked review

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

★★½

More in-depth review

I miss the old Asuka
Straight from the Go Asuka
Chop up the soul Asuka
Set on her goals Asuka
I hate the new Asuka
The bad mood Asuka
The always rude Asuka
Spaz in the news Asuka
I miss the sweet Asuka
Chop up the beats…

More reviews

louferrigno’s most liked list

Under Capricorn

Collab Film Club

How this works: We pick a theme for the week, vote on a movie, and write a review as usual.
Reviews are posted Sunday. Then we discuss, like, read, and comment
If you're interested in joining, comment and say hello!
Current Poll: Lost, Then Found

What we’re watching this week:

More lists

Highs and lows

Highest Average

Come and See
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Potato Salad: Don't Ask!
Average weighted rating:

0.8

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Wigger

Films louferrigno watched in 2021

  • Crimewave
  • Snoopy Presents: For Auld Lang Syne
  • Deadly Life of a Ninja
  • Incredible Kung Fu Mission
  • Thrilling Bloody Sword
  • The Color of Pomegranates
  • Barry Lyndon
  • Dirty Ho
  • Ace in the Hole
  • Felix the Cat Saves Christmas
  • The Shaggy Dog
  • Cruella
  • A Christmas Story 2
  • Teenage Mutant Ninja Turtles: We Wish You a Turtle Christmas
  • Ziggy Stardust and the Spiders From Mars
  • Batman Returns
  • The Roof
  • Woodstock
  • Sting: Bring on the Night
  • Elvis - That's the Way It Is
  • Mm.. Food Drive Tour
  • Bad Black
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Vulfpeck: Live at Madison Square Garden
  • ariana grande: excuse me, i love you
  • Nirvana - Live at Reading
  • David Byrne's American Utopia
  • Panic! at the Disco: Live in Denver
  • The Pied Piper
  • Big Time
  • Elton John: Live In Barcelona
  • The T.A.M.I. Show
  • Shake! Otis at Monterey
  • Jimi Plays Monterey
  • Monterey Pop
  • Ears, Eyes and Throats: Restored Classic and Lost Punk Films 1976-1981
  • Steamboy
  • Sailor Suit and Machine Gun
  • House of Gucci
  • Proof
  • Z
  • The Skeleton Key
  • The Producers
  • It Happened Here
  • The Love Guru
  • Bunny Lake Is Missing
  • Conan the Barbarian
  • Yokel Boy
  • Blast of Silence
  • Soapdish
  • The Little Mermaid
  • Beyond the Valley of the Dolls
  • House of Luk
  • Valley of the Dolls
  • The Fabulous Baron Munchausen
  • Invention for Destruction
  • Journey to the Beginning of Time
  • Blood Tea and Red String
  • The Dark Backward
  • Lonesome
  • Caravaggio
  • Police Academy 3: Back in Training
  • His Girl Friday
  • Capone
  • The Midnight Hour
  • House of Usher
  • Trick 'r Treat
  • The Horror of Party Beach
  • What We Do in the Shadows
  • The Killer Shrews
  • Grindhouse
  • Death Proof
  • Planet Terror
  • The House That Screamed
  • The Enchanting Shadow
  • Kisapmata
  • Thirst
  • Litan
  • Arsenic and Old Lace
  • Black Sunday
  • Suicide Club
  • The Attic Expeditions
  • Mill of the Stone Women
  • Evil Dead II
  • Patlabor: The Mobile Police
  • The Evil Dead
  • Beauty and the Beast
  • Angel Dust
  • Night of the Living Dead
  • Critters 3
  • Monstrous
  • The Unknown
  • Blood and Roses
  • Karen
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • Sisters
  • Invaders from Mars
  • The Premature Burial
  • Eyes Without a Face
  • The Third Part of the Night
  • Das Boot
  • Malignant
  • Crossroads
  • Crossroads
  • Crossroads
  • Crossroads
  • Kuroneko
  • (A)sexual
  • Can't Hardly Wait
  • An American in Paris
  • Emerald Cities
  • Phantom of the Paradise
  • Linda Linda Linda
  • School on Fire
  • Cabin Boy
  • Walk the Walk
  • The Return of Bruno
  • Testament of Orpheus
  • Orpheus
  • The Blood of a Poet
  • Potato Salad: Don't Ask!
  • The Cutting Edge
  • Wigger
  • Forty Winks
  • The Legend of the Stardust Brothers
  • Sunday School Musical
  • The Nightingale's Prayer
  • Dudley Do-Right
  • Feline Follies
  • Windaria
  • Buena Vista Social Club
  • Lake Michigan Monster
  • Airplane Mode
  • Love on a Leash
  • Vice Squad
  • Speed Racer
  • Swing You Sinners!
  • The Entity
  • Pretend That You Love Me
  • The Hustler
  • Mad Max
  • Love & Peace
  • Zodiac
  • Tickled
  • Highlander
  • Foodfight!
  • Sugar & Spice
  • Stop Making Sense
  • Dhoom
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Shin Godzilla
  • Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo
  • Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance
  • Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone
  • Cutie Honey
  • Ritual
  • Love & Pop
  • Spiral
  • Lurking Fear
  • Live! From Death Row
  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!
  • The Secret Garden
  • Come and See
  • Love Serenade
  • Sorcerer
  • The Stranger
  • Upstream Color
  • Lady Bird
  • The Last of Sheila
  • Thief
  • Crazed Fruit
  • Possession
  • Last Days
  • Dead or Alive: Final
  • Dead or Alive 2: Birds
  • Dead or Alive
  • Space Jam: A New Legacy
  • Spice World
  • Chariots of Fire
  • Kramer vs. Kramer
  • My Fair Lady
  • Gigi
  • Going My Way
  • You Can't Take It with You
  • Children of Paradise
  • The Wages of Fear
  • Pierrot le Fou
  • Alphaville
  • Contempt
  • The Goonies
  • Independence Day
  • Gunbuster
  • A Page of Madness
  • The People vs. Larry Flynt
  • Bullet Ballet
  • Touch of Evil
  • Foxy Brown
  • The Battle of Okinawa
  • Child of Peach
  • Elephant
  • The Skin I Live In
  • Ichi the Killer
  • Gerry
  • Fort Graveyard

See all 397

World map

Highly rated films louferrigno is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Come From Away
  • Bo Burnham: Inside
  • Monica and Friends: Lessons
  • The Worst Person in the World
  • Drive My Car
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • Yuni

Highly rated with louferrigno’s friends Patron

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • The Shining
  • Parasite
  • Before Sunset
  • Before Sunrise
  • 2001: A Space Odyssey
  • Psycho
  • Pulp Fiction
  • Ratatouille
  • Do the Right Thing
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Apocalypse Now
  • Punch-Drunk Love
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • Come and See
  • The Thing
  • It's a Wonderful Life
  • Sherlock, Jr.
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Blade Runner 2049
  • Casablanca
  • Spirited Away
  • The Silence of the Lambs
  • GoodFellas
  • Blue Velvet
  • Stalker
  • There Will Be Blood
  • The Big Lebowski
  • Eyes Wide Shut
  • Alien
  • Ran
  • The Social Network
  • Mulholland Drive
  • La Haine
  • Seven Samurai
  • Paris, Texas
  • Harakiri
  • No Country for Old Men
  • A Brighter Summer Day
  • Heat
  • Raiders of the Lost Ark
  • Mad Max: Fury Road
  • Solaris
  • Princess Mononoke
  • The Grand Budapest Hotel
  • High and Low
  • The Master
  • In the Mood for Love
  • Chungking Express
  • Jaws
  • Rear Window
  • Taxi Driver
  • Sunset Boulevard
  • The Handmaiden
  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion
  • Aliens
  • Double Indemnity
  • The Matrix
  • Persona

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more