Highest rated films

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • Ghost World

    ★★★★★

  • Underground

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★½

  • Blow Out

    ★★★★½

  • The Congress

    ★★★★½

  • Patlabor 2: The Movie

    ★★★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★★

  • The Holy Mountain

    ★★★★

  • The Sting

    ★★★★

  • Man on the Moon

    ★★★★

  • Ghost Dog: The Way of the Samurai

    ★★★★

  • Branded to Kill

    ★★★★

  • Nightmare Alley

    ★★★★

  • Zazie dans le Métro

    ★★★★

  • Arizona Dream

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 92 Films watched
  • 18.4 Average per month
  • 4.4 Average per week

Milestones

First Film

The Legend of Paul and Paula

Jan 2

Last Film

A Clockwork Orange

May 23

Genres, countries & languages

Drama
52 films
Comedy
31 films
Romance
22 films
Crime
17 films
Sci Fi
15 films
Thriller
14 films
Action
14 films
Adventure
13 films
Animation
8 films
Fantasy
8 films
USA
63 films
Japan
9 films
UK
9 films
Germany
8 films
France
7 films
Canada
5 films
Taiwan
3 films
Australia
2 films
Israel
1 film
Luxembourg
1 film
English
75 films
Japanese
7 films
Cantonese
6 films
Spanish
5 films
German
4 films
Chinese
4 films
French
4 films
Portuguese
2 films
Russian
1 film

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 41 Added 135

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

louferrigno’s most liked review

Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

★★★★★

When the downpour of 5-star ratings came for Everything Everywhere All at Once at a rate that can be fittingly described as coming from "everywhere and all at once", it began the thought process of wondering what it is that we, as in the general collective of moviegoers that look…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Everything Everywhere All at Once
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

2025: The World Enslaved by a Virus
Average weighted rating:

0.8

Most Popular

The Batman
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Into the Night

Films louferrigno watched in 2022

  • A Clockwork Orange
  • Zazie dans le Métro
  • Under Capricorn
  • Copying Is Not Theft
  • Street Trash
  • Armageddon
  • Sunset Boulevard
  • House of Seven Belles
  • Flight to Fury
  • Dragon Ball: The Magic Begins
  • Lucky Seven
  • Kung Fu Wonder Child
  • Trouble Every Day
  • Roscoe's House of Chicken n Waffles
  • Watership Down
  • In a Thicket
  • Big Brother: Crap
  • Sinbad the Sailor
  • Tiny Furniture
  • Ankle Biters
  • The Tribe
  • Chan Is Missing
  • Chasing Amy
  • Nutter in the Night
  • Grand Hotel
  • The Sting
  • Hendrix
  • Overboard
  • It Happened in Broad Daylight
  • Everything Everywhere All at Once
  • Mallrats
  • Clueless
  • Dr. Jekyll and Ms. Hyde
  • The Glass Wall
  • Cosmic Sin
  • WXIII: Patlabor The Movie 3
  • Patlabor 2: The Movie
  • Patlabor: The Movie
  • The Congress
  • Licorice Pizza
  • Nightmare Alley
  • Nightmare Alley
  • The Rachel Papers
  • West Side Story
  • The Power of the Dog
  • CODA
  • The Tragedy of Macbeth
  • King Richard
  • Belfast
  • Rock & Rule
  • Joyce at 34
  • The Batman
  • City Girl
  • Into the Night
  • Man on the Moon
  • Edward II
  • Don't Look Up
  • West Side Story
  • Fun
  • Runaway Train
  • A History of Violence
  • Gimme an 'F'
  • The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension
  • Human Highway
  • 20,000 Leagues Under the Sea
  • 2025: The World Enslaved by a Virus
  • Flower Drum Song
  • The Time of Your Life
  • Fear, Anxiety & Depression
  • Coral Reef Legend: Elfie of the Blue Sea
  • Broadway
  • The Last Performance
  • Blonde Death
  • The Holy Mountain
  • Cavalcade
  • Cimarron
  • Underground
  • Arizona Dream
  • Ghost World
  • De Palma
  • People on Sunday
  • Blow Out
  • Murder à la Mod
  • Ghost Dog: The Way of the Samurai
  • Audacity
  • Branded to Kill
  • For Love of the Game
  • No Escape
  • What's Up, Doc?
  • The Pirate Movie
  • Sleepover
  • The Legend of Paul and Paula

World map

Highly rated films louferrigno is yet to see

  • Jerrod Carmichael: Rothaniel
  • Top Gun: Maverick
  • Alcarràs
  • Cha Cha Real Smooth
  • RRR
  • The Northman
  • Triangle of Sadness
  • Taylor Tomlinson: Look at You

Highly rated with louferrigno’s friends Patron

  • The Godfather
  • Chungking Express
  • Everything Everywhere All at Once
  • Drive My Car
  • The Worst Person in the World
  • Scream
  • A Hero
  • Wheel of Fortune and Fantasy
  • Petite Maman
  • Mass
  • Red Rocket
  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)
  • The Power of the Dog
  • The Batman
  • Pig
  • Memoria
  • The Northman
  • C'mon C'mon
  • Licorice Pizza
  • The Tragedy of Macbeth
  • Titane
  • Flee
  • Dune
  • tick, tick...BOOM!
  • Spencer
  • After Yang
  • West Side Story
  • Scream 2
  • Nightmare Alley
  • The French Dispatch
  • Jackass Forever
  • The Fallout
  • Turning Red
  • Benedetta
  • The Hand of God
  • Parallel Mothers
  • The Night House
  • The Lost Daughter
  • X
  • The House
  • Ambulance
  • The Card Counter
  • Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts
  • Belle
  • Jackass Number Two
  • Spider-Man: No Way Home
  • Scream 4
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
  • Apollo 10½: A Space Age Childhood
  • Jackass: The Movie
  • The Outfit
  • The Last Duel
  • Nightmare Alley
  • CODA
  • Kimi
  • Scream
  • The Unbearable Weight of Massive Talent
  • Nobody
  • Encanto
  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more