Sort by

Lou has logged 214 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★
Edit this entry  
30
Shame

Shame

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★
Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Edit this entry  
22
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★½
Edit this entry  
16
Asterix & Obelix: Mission Cleopatra

Asterix & Obelix: Mission Cleopatra

2002
×
★★★★
Edit this entry  
16
Brotherhood

Brotherhood

2018
×
Edit this entry  
16
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Asterix and Cleopatra

Asterix and Cleopatra

1968
×
★★★½
Edit this entry  
15
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★
Edit this entry  
11
The Look of Silence

The Look of Silence

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Fog of War

The Fog of War

2003
×
★★★
Edit this entry  
09
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Edit this entry  
05
Diego Maradona

Diego Maradona

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
The Lion Has Seven Heads

The Lion Has Seven Heads

1970
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
You're Sleeping, Nicole

You're Sleeping, Nicole

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Barbarians of the Bay

Barbarians of the Bay

2019
×
★★
Edit this entry  
26
To Be and to Have

To Be and to Have

2002
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
26
Exit Through the Gift Shop

Exit Through the Gift Shop

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Edit this entry  
24
Home

Home

2008
×
★★★½
Edit this entry  
24
In The Name Of Scheherazade Or The First Beergarden In Tehran

In The Name Of Scheherazade Or The First Beergarden In Tehran

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blind

Blind

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Stoker

Stoker

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Trout

The Trout

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Other Rio

The Other Rio

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Raw

Raw

2016
×
★★½
Edit this entry  
18
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★½
Edit this entry  
16
Éloge du chiac

Éloge du chiac

1969
×
Edit this entry  
15
Tuktuq

Tuktuq

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hancock

Hancock

2008
×
★½
Edit this entry  
08
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
Edit this entry  
29
Les tortues ne meurent pas de vieillesse

Les tortues ne meurent pas de vieillesse

2013
×
★★½
Edit this entry  
28
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★½
Edit this entry  
28
The Other Side of Hope

The Other Side of Hope

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★½
Edit this entry  
19
Monos

Monos

2019
×
★★★½
Edit this entry