2020

Louis Louis’s year to date

Highest rated films

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★★½

  • Isi & Ossi

    ★★★½

  • Altered Carbon: Resleeved

    ★★★½

  • The Half of It

    ★★★

  • My Spy

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Spirited Away

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★½

  • The Gentlemen

    ★★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 78 Films watched
  • 11.1 Average per month
  • 2.9 Average per week

Milestones

First Film

Rocketman

Jan 1

Last Film

The Perks of Being a Wallflower

Jul 2

Genres, Countries & Languages

Drama
39 films
Comedy
26 films
Action
25 films
Thriller
23 films
Crime
19 films
Adventure
18 films
Fantasy
15 films
Animation
12 films
Sci Fi
11 films
Romance
11 films
USA
62 films
UK
14 films
Japan
10 films
Germany
6 films
Spain
3 films
Canada
3 films
New Zealand
2 films
China
2 films
France
2 films
India
2 films
English
68 films
Spanish
11 films
Japanese
10 films
German
8 films
Chinese
4 films
Arabic
3 films
French
3 films
Russian
3 films
Dutch
2 films
Latin
2 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 36 Added 33

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Dark Phoenix
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Altered Carbon: Resleeved
Average weighted rating:

3.0

Films Louis watched in 2020

  • The Perks of Being a Wallflower
  • Booksmart
  • Parasite
  • Children of Men
  • From Up on Poppy Hill
  • Juno
  • The Hummingbird Project
  • Jarhead
  • Extraction
  • Miami Vice
  • The Half of It
  • Den of Thieves
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Taxi Driver
  • The Fast and the Furious: Tokyo Drift
  • 2 Fast 2 Furious
  • The Fast and the Furious
  • Gifted
  • The Platform
  • Never Let Me Go
  • The Favourite
  • Triple Frontier
  • Under the Skin
  • The Imitation Game
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • The Fault in Our Stars
  • Knives Out
  • Snatch
  • The Secret Life of Pets 2
  • Into the Wild
  • Dark Phoenix
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Bridge of Spies
  • Midsommar
  • Thor: The Dark World
  • American Animals
  • Bad Boys
  • Spring Breakers
  • Thor
  • Luxo Jr.
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Howl's Moving Castle
  • Blindspotting
  • Kiki's Delivery Service
  • Uncut Gems
  • Marriage Story
  • The Hurt Locker
  • The Town
  • I, Tonya
  • Lockout
  • My Neighbor Totoro
  • Spirited Away
  • Hell or High Water
  • Princess Mononoke
  • Altered Carbon: Resleeved
  • Superbad
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Post
  • The Big Lebowski
  • Silver Linings Playbook
  • Castle in the Sky
  • Waves
  • My Spy
  • Ad Astra
  • The Gentlemen
  • Isi & Ossi
  • Lady Bird
  • To All the Boys: P.S. I Still Love You
  • 1917
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Toy Story 4
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Yesterday
  • Now You See Me 2
  • Spider-Man: Far from Home
  • 25 km/h
  • Midnight in Paris
  • Rocketman

World Map

Highly rated films Louis is yet to see

  • Hamilton
  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Middleditch & Schwartz
  • Chunky Shrapnel
  • Minari
  • Disclosure
  • Happiness Continues
  • Whitmer Thomas: The Golden One

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more