Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Edit this entry  
22
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★½
Edit this entry  
21
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
Edit this entry  
21
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
Edit this entry  
21
The Call

The Call

2020
×
★★½
Edit this entry  
04
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
31
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★
Edit this entry  
26
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★
Edit this entry  
29
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★½
Edit this entry  
17
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
16
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Edit this entry  
14
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★½
Edit this entry  
14
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★½
Edit this entry  
13
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Edit this entry  
12
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★
Edit this entry  
11
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★
Edit this entry  
10
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★
Edit this entry  
09
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★
Edit this entry  
09
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★
Edit this entry  
08
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★
Edit this entry  
08
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★★
Edit this entry  
07
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★
Edit this entry  
07
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★★
Edit this entry  
06
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
Edit this entry  
05
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
Edit this entry  
04
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
Edit this entry  
21
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★
Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Edit this entry  
26
Se7en

Se7en

1995
×
★★★½
Edit this entry  
10
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Mountain Between Us

The Mountain Between Us

2017
×
Edit this entry  
25
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★
Edit this entry  
18
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★
Edit this entry  
12
Wuthering Heights

Wuthering Heights

2009
×
★★★★
Edit this entry  
10
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Edit this entry