RSS feed for Louis
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Glass

Glass

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Little

Little

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Late Night

Late Night

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
The Secret Life of Pets 2

The Secret Life of Pets 2

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Nine

Nine

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Insult

The Insult

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Chasing Happiness

Chasing Happiness

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Election

Election

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Phone Call

The Phone Call

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Skin

Skin

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
The Great Hack

The Great Hack

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
La Vie en Rose

La Vie en Rose

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
When They See Us

When They See Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Wine Country

Wine Country

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Perfect Date

The Perfect Date

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Evita

Evita

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry