RSS feed for Louis
  • The Laundromat

    The Laundromat

    ★½

    With Gary Oldman, Antonio Banderas, and our national treasure, Meryl Streep, I thought for sure this would be a romp of a film, but boy was I wrong. A “The Big Short” wannabe, The Laundromat proves to be a heavy handed, bloated screenplay with only moderately interesting characters. Skip this one.

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★

    One of the best TV series of our time, and one of the more underwhelming films of 2019.

  • Glass

    Glass

    ★★

    Oh dear, where do I begin? There are some movies that just trudge along that by the end, even with an alright payout- it doesn’t seem worth it... Glass is one of those movies. I’m typically a huge dialogue fan, but there was simply too much talking in this what-could-have-been-interesting third outing in M. Night Shyamalan’s superhero world. I wanted to like this movie which is probably why I walked away with more distain toward it, even if the ending showed the possibility of greatness.

  • Little

    Little

    ★★★

    What started as an over-the-top-acted, predictable, “freaky-Friday-plot” movie, turned out to be a fun ride with a big heart! The main reason for the sudden shift was Marsai Martin, who goes on to absolutely steal this show. I couldn’t stop watching this little (pun intended) fireball of a comedic actress. I know we are just seeing the start of her career and I for one and am excited to see where she goes!

  • Between Two Ferns: The Movie

    Between Two Ferns: The Movie

    ★★★★

    So many celebrities, so many jokes not enough time!

  • Tall Girl

    Tall Girl

    ★½

    Ashley made me.
    So much cringe.
    I will admit it got two hearty laughs out of me- not an easy feat.

  • The First Wives Club

    The First Wives Club

    ★★★½

    I don’t know where to start. Firstly, why am I just seeing this film? Secondly, I find it more and more true that they just don’t produce films like this anymore. Films with heart, humor, and wit. Films that have something to say, yet don’t say everything. Is this academy award worthy? No, but it is a great time? Heck yes! Hawn, Midler, and Keaton were electric; I could watch them all day. With appreances from Maggie Smith, Sarah Jessica Parker, Stockard Channing, Stephen Collins, Marcia Gay Harden, and Kathy Lee Gifford- is it safe to say it’s a 90s classic??? Yes??? I certainly think so.

  • Late Night

    Late Night

    Late Night was overly preachy in its “diversity above all” message. While I actually agree with the importance and power of diversity, I didn’t feel that the film gave any real reason to why diversity is good. Instead the film kept insisting that whiteness is bad. (Insert collective eyeroll) It was also annoying how many “inappropriate” (certainly not pc) jokes were made only to be answered with “you can’t say that, lol.” But they DID say it. It WAS the…

  • The Secret Life of Pets 2

    The Secret Life of Pets 2

    ★★★

    I’m sorry just I like these films! Guilty pleasure is a real thing.

  • Godzilla: King of the Monsters

    Godzilla: King of the Monsters

    ★★

    The follow up to 2014’s ROMP of a monster movie, Godzilla: King of Monsters proved to be quite the snore. If only it featured more blue color correction, more one liners, more Kyle Chandler whispering dramatically, more over the top video-game-esc monster battles, more humans screaming, more family drama, and more of the Verizon guy (Thomas Middleditch, sorry man but you have quite the product hole to climb out of), more climax, more, more, MORE!!!!!!! Sigh... 

    And now my excitement for this whole King Kong vs. Godzilla thing they’ve been building up has turned into a mere simmer of interest.

  • The Last Black Man in San Francisco

    The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★

    Friendship, gentrification, black male roles, and disfunctional family dynamics are just some of the themes that this little art house film chooses to tackle- and tackle so well! Beautifully shot, poetically told, and wonderfully acted, but for whatever reason I think it will he overlooked at awards season. One of the best of the year for me thus far. The sequence featuring the cover of Scott McKEnzie’s “San Francisco” is worth the price of admission. Honestly, look up the track, listed as “San Francisco (Be Sure To Wear Flowers in Your Hair)” on the movie soundtrack, you will thank me later.

  • Rocketman

    Rocketman

    ★★★½

    Taron Egerton was on FIRE! Surely his preformance will land him an Oscar nomination- he acted the heck out of that role. As for the film itself, it was a full-fledged movie musical with a weak third act. I’m not saying it was a bad film, but by the end it felt overly kitschy and the majority of Elton’s close relationships were reduced to caricatures that did Elton wrong at some point in his life. While I am typically against…