L O U I S has logged 84 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Edit this entry  
23
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Edit this entry  
22
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
PROXiMITY

PROXiMITY

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Home Alone

Home Alone

1990
×
Edit this entry  
09
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Doctor Who: The Day of the Doctor

Doctor Who: The Day of the Doctor

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rush Hour 2

Rush Hour 2

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kindergarten Cop

Kindergarten Cop

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Maniac

Maniac

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
V/H/S/2

V/H/S/2

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
50/50

50/50

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
White Heat

White Heat

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Team America: World Police

Team America: World Police

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Futurama: Bender's Big Score

Futurama: Bender's Big Score

2007
×
★★★
Edit this entry  
21
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Angels with Dirty Faces

Angels with Dirty Faces

1938
×
★★★★
Edit this entry  
09
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Inception: The Cobol Job

Inception: The Cobol Job

2010
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Expendables 2

The Expendables 2

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Horde

The Horde

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry