Sort by

Pek has logged 409 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Career Girls

Career Girls

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Period of Adjustment

Period of Adjustment

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Game Over

Game Over

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Bank Dick

The Bank Dick

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Phantom of the Mall: Eric's Revenge

Phantom of the Mall: Eric's Revenge

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Mule

The Mule

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
Clash by Night

Clash by Night

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nightfall

Nightfall

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
On Dangerous Ground

On Dangerous Ground

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
One on One

One on One

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Late Show

The Late Show

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Stranger on the Third Floor

Stranger on the Third Floor

1940
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Kansas City Confidential

Kansas City Confidential

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Animal Crackers

Animal Crackers

1930
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Maniac

Maniac

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Banyon

Banyon

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Waxwork

Waxwork

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mamma Roma

Mamma Roma

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Big Picture

The Big Picture

1989
×
Read the review Edit this entry  
20
The Delta Force

The Delta Force

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Vigilante

Vigilante

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Caged Heat

Caged Heat

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Take

The Take

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Die, Monster, Die!

Die, Monster, Die!

1965
×
Read the review Edit this entry  
14
Johnny Eager

Johnny Eager

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Walking the Edge

Walking the Edge

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Stunts

Stunts

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kinky Coaches and the Pom Pom Pussycats

Kinky Coaches and the Pom Pom Pussycats

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Alligator

Alligator

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry