RSS feed for loureviews
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Mrs Caldicot's Cabbage War

Mrs Caldicot's Cabbage War

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cheaper by the Dozen

Cheaper by the Dozen

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Back-Room Boy

Back-Room Boy

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Out of the Shadow

Out of the Shadow

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Riding High

Riding High

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Madame Sin

Madame Sin

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gayniggers from Outer Space

Gayniggers from Outer Space

1992
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Dater's Handbook

Dater's Handbook

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Domino

Domino

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Hundred-Foot Journey

The Hundred-Foot Journey

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Miss London Ltd.

Miss London Ltd.

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hamlet

Hamlet

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Monster in Paris

A Monster in Paris

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Cassandra Crossing

The Cassandra Crossing

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Jamie Marks Is Dead

Jamie Marks Is Dead

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mr. Perrin and Mr. Traill

Mr. Perrin and Mr. Traill

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dave Allen at Peace

Dave Allen at Peace

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Wonderwall

Wonderwall

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Walter Wants Work

Walter Wants Work

1922
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Woman in Black 2: Angel of Death

The Woman in Black 2: Angel of Death

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Birthday

Birthday

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nina

Nina

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Loving

Loving

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Juggernaut

Juggernaut

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Bespoke Overcoat

The Bespoke Overcoat

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Birthday Girl

Birthday Girl

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Man Who Loved Redheads

The Man Who Loved Redheads

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Flight of the Phoenix

The Flight of the Phoenix

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Silent Child

The Silent Child

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Here Come the Co-eds

Here Come the Co-eds

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Broken Blossoms

Broken Blossoms

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Suite Française

Suite Française

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Crucible

The Crucible

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Caribbean Dream

A Caribbean Dream

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Inn That Crossed the Sea

The Inn That Crossed the Sea

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Down at the Local

Down at the Local

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Story of English Inns

The Story of English Inns

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lady Audley's Secret

Lady Audley's Secret

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Show

The Show

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Future Shock! The Story of 2000AD

Future Shock! The Story of 2000AD

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Viceroy's House

Viceroy's House

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Kept Husbands

Kept Husbands

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Transgression

Transgression

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry