Sort by

loureviews has logged 61 entries for films during July 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Number Seventeen

Number Seventeen

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Fall

The Fall

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Faith and Henry

Faith and Henry

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mad Jack

Mad Jack

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Waltzes from Vienna

Waltzes from Vienna

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Meet Me at the Fountain

Meet Me at the Fountain

1904
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dog Factory

Dog Factory

1904
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
England, Summer, Sunday

England, Summer, Sunday

1975
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hu-Man

Hu-Man

1975
×
★★★½
Edit this entry  
26
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cotton Queen

Cotton Queen

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Things to Do in Denver When You're Dead

Things to Do in Denver When You're Dead

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
One Froggy Evening

One Froggy Evening

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Keith Richards - The Origin of the Species

Keith Richards - The Origin of the Species

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Last Day of World War One

The Last Day of World War One

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fast Girls

Fast Girls

2012
×
Read the review Edit this entry  
23
The Pixar Story

The Pixar Story

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
One Night In 2012

One Night In 2012

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Camelot

Camelot

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Finding Vivian Maier

Finding Vivian Maier

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lava

Lava

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Alpha and Omega

Alpha and Omega

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Doctor Bridget

Doctor Bridget

1912
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Diamond Cut Diamond

Diamond Cut Diamond

1912
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mr. Bunny in Disguise

Mr. Bunny in Disguise

1914
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Fearmakers

The Fearmakers

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mr. Nice

Mr. Nice

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Dusty Ermine

Dusty Ermine

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ambush in Leopard Street

Ambush in Leopard Street

1962
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Dangerous Corner

Dangerous Corner

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Master Spy

Master Spy

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
French Without Tears

French Without Tears

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Judge

The Judge

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Separate Tables

Separate Tables

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mr. Magorium's Wonder Emporium

Mr. Magorium's Wonder Emporium

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Raggedy Rawney

The Raggedy Rawney

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Barnyard Babies

Barnyard Babies

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Calico Dragon

The Calico Dragon

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Goodnight Albert

Goodnight Albert

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Two Smart People

Two Smart People

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Vice Versa

Vice Versa

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shelter

Shelter

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Without Reservations

Without Reservations

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry