Sort by

loureviews has logged 46 entries for films during August 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dead Men Are Dangerous

Dead Men Are Dangerous

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Adventure of Sherlock Holmes' Smarter Brother

The Adventure of Sherlock Holmes' Smarter Brother

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Kingfisher

The Kingfisher

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Looking on the Bright Side

Looking on the Bright Side

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Get 'Em Off

Get 'Em Off

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Uninvited

The Uninvited

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Due Date

Due Date

2010
×
Read the review Edit this entry  
27
The Anniversary

The Anniversary

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

1932
×
★★★
Edit this entry  
26
Battle Circus

Battle Circus

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Regeneration

The Regeneration

1915
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Reckoning

The Reckoning

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
They Might Be Giants

They Might Be Giants

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Suffragette

Suffragette

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Digby, the Biggest Dog in the World

Digby, the Biggest Dog in the World

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sally in Our Alley

Sally in Our Alley

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Stunt Man

The Stunt Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pork Chop Hill

Pork Chop Hill

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Definitely Dusty

Definitely Dusty

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Saddam Goes to Hollywood

Saddam Goes to Hollywood

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Blackmail

Blackmail

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Murder!

Murder!

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hamlet

Hamlet

1913
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Juno and the Paycock

Juno and the Paycock

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
By Right of Birth

By Right of Birth

1921
×
Read the review Edit this entry  
10
A Reckless Rover

A Reckless Rover

1918
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Two Knights of Vaudeville

Two Knights of Vaudeville

1915
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Elstree Calling

Elstree Calling

1930
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Skin Game

The Skin Game

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Hallelujah Handshake

The Hallelujah Handshake

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Love's Labour's Lost

Love's Labour's Lost

1975
×
★★★
Edit this entry  
06
Coming Through

Coming Through

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Merrill's Marauders

Merrill's Marauders

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mary

Mary

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Protocol

Protocol

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Personal Journey Through Cinema History with Thomas Pollock

A Personal Journey Through Cinema History with Thomas Pollock

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rich and Strange

Rich and Strange

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bannister: Everest on the Track

Bannister: Everest on the Track

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Gigi

Gigi

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry