Sort by

loureviews has logged 459 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The King and I

The King and I

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Royal Night Out

A Royal Night Out

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
A Christmas Carol Goes Wrong

A Christmas Carol Goes Wrong

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Turbo

Turbo

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Highway Rat

The Highway Rat

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Crooked House

Crooked House

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Moomins on the Riviera

Moomins on the Riviera

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scrooge

Scrooge

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Almost Christmas

Almost Christmas

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Maigret

Maigret

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Oliver!

Oliver!

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Grease

Grease

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Annie

Annie

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
All I Want for Christmas

All I Want for Christmas

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Carousel

Carousel

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tenacious D in The Pick of Destiny

Tenacious D in The Pick of Destiny

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mr. St. Nick

Mr. St. Nick

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The White Princess

The White Princess

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jesus Christ Superstar - Live Arena Tour

Jesus Christ Superstar - Live Arena Tour

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Welcome to New York

Welcome to New York

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Great Gilly Hopkins

The Great Gilly Hopkins

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lucky Dog

The Lucky Dog

1921
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Beautiful Devils

Beautiful Devils

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jerry Springer: The Opera

Jerry Springer: The Opera

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
My Country: a Work In Progress

My Country: a Work In Progress

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Meet the People

Meet the People

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Living in a Big Way

Living in a Big Way

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rent

Rent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Booby Trap

Booby Trap

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Snowman and The Snowdog

The Snowman and The Snowdog

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Absence of War

The Absence of War

1995
×
★★★★
Edit this entry  
29
Ding Dog Daddy

Ding Dog Daddy

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pest Pupil

Pest Pupil

1957
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Robin Hood Makes Good

Robin Hood Makes Good

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Day at the Zoo

A Day at the Zoo

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Case of the Missing Hare

Case of the Missing Hare

1942
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
All This and Rabbit Stew

All This and Rabbit Stew

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fresh Hare

Fresh Hare

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Falling Hare

Falling Hare

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jindabyne

Jindabyne

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry