Sort by

loureviews has logged 51 entries for films during July 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Society Sensation

A Society Sensation

1918
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Beautiful Thing

Beautiful Thing

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Against the Law

Against the Law

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The (Dead Mothers) Club

The (Dead Mothers) Club

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Salomé

Salomé

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Crosstrap

Crosstrap

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Why It's Kicking Off Everywhere

Why It's Kicking Off Everywhere

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
50 Years Legal

50 Years Legal

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Swashbuckler

Swashbuckler

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Black Pirate

The Black Pirate

1926
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Apaches

Apaches

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Master of the World

Master of the World

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Narcopolis

Narcopolis

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Rescuers Down Under

The Rescuers Down Under

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Boulevard

Boulevard

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Up in the World

Up in the World

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Arabian Nights

Arabian Nights

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Maya the Bee Movie

Maya the Bee Movie

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Night Passage

Night Passage

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Joy of the Guitar Riff

The Joy of the Guitar Riff

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Frank-Etienne Towards Beatitude

Frank-Etienne Towards Beatitude

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Woolf Works

Woolf Works

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Chuka

Chuka

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Aladdin and the King of Thieves

Aladdin and the King of Thieves

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Lucky Partners

Lucky Partners

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rock 'n' Roll Guns for Hire - The Story of the Sidemen

Rock 'n' Roll Guns for Hire - The Story of the Sidemen

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Minions

Minions

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

1950
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Harper

Harper

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Woman in a Dressing Gown

Woman in a Dressing Gown

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dentist on the Job

Dentist on the Job

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
George Best: All by Himself

George Best: All by Himself

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
In Name Only

In Name Only

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Wandering Jew

The Wandering Jew

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
After the Ball

After the Ball

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Wholly Family

The Wholly Family

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Here Even So

Here Even So

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Song Is Born

A Song Is Born

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Girl on Approval

Girl on Approval

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry