RSS feed for loureviews

loureviews has logged 233 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Custer of the West

Custer of the West

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Go Into Your Dance

Go Into Your Dance

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cat Ballou

Cat Ballou

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Snatches: Moments from Women's Lives

Snatches: Moments from Women's Lives

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Honeymoon

Honeymoon

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Road

Road

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nokia Mobile - We were connecting people

Nokia Mobile - We were connecting people

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Guns for San Sebastian

Guns for San Sebastian

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Die Spy Kill Kill

Die Spy Kill Kill

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Twelve in a Box

Twelve in a Box

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Zoom

Zoom

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Capture the Flag

Capture the Flag

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Arizona

Arizona

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
52 Tuesdays

52 Tuesdays

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Saddle the Wind

Saddle the Wind

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Man Called Sledge

A Man Called Sledge

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fanarchy

Fanarchy

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Mysterious Mr. Davis

The Mysterious Mr. Davis

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Out of the Rubble

Out of the Rubble

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blind

Blind

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Who Killed Nancy?

Who Killed Nancy?

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
9/11

9/11

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wild Westerners

The Wild Westerners

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Wombling Free

Wombling Free

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Man Without a Star

Man Without a Star

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Private Information

Private Information

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
7th Cavalry

7th Cavalry

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Beyond Tomorrow

Beyond Tomorrow

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Confessions of a Superhero

Confessions of a Superhero

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Darcey Bussell's Looking for Audrey

Darcey Bussell's Looking for Audrey

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Anon

Anon

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Wells Fargo

Wells Fargo

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Scarlet Thread

Scarlet Thread

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Fall of the Krays

The Fall of the Krays

2016
×
Read the review Edit this entry  
19
The Cariboo Trail

The Cariboo Trail

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Christine

Christine

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Killing Hasselhoff

Killing Hasselhoff

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
The Unknown Known

The Unknown Known

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
White Comanche

White Comanche

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Twice a Judas

Twice a Judas

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hudson and Halls - A Love Story

Hudson and Halls - A Love Story

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Prisoner of Paradise

Prisoner of Paradise

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Grenfell

Grenfell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Meet Sexton Blake

Meet Sexton Blake

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Little Match Seller

The Little Match Seller

1902
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Very English Scandal

A Very English Scandal

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry