RSS feed for loureviews
Sort by

loureviews has logged 438 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
RockNRolla

RockNRolla

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Rugrats Go Wild

Rugrats Go Wild

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Earthworm Tractors

Earthworm Tractors

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Chain of Events

Chain of Events

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Big Sombrero

The Big Sombrero

1949
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Stick Man

Stick Man

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Law and Order

Law and Order

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cats

Cats

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
One Foot in the Algarve

One Foot in the Algarve

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
3 Steps to Heaven

3 Steps to Heaven

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Christmas Duet

A Christmas Duet

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
A Christmas Love Story

A Christmas Love Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Snail and the Whale

The Snail and the Whale

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Banana-da-Terra

Banana-da-Terra

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Christmas Solo

Christmas Solo

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Tiger Who Came To Tea

The Tiger Who Came To Tea

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
We're Going on a Bear Hunt

We're Going on a Bear Hunt

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf: Buddy's Musical Christmas

Elf: Buddy's Musical Christmas

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Time for Me to Come Home for Christmas

Time for Me to Come Home for Christmas

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Dawn Guard

The Dawn Guard

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Albert's Savings

Albert's Savings

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Judy

Judy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
A Christmas Winter Song

A Christmas Winter Song

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Christmas Song

Christmas Song

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Snowman and The Snowdog

The Snowman and The Snowdog

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Journey Together

Journey Together

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fast Life

Fast Life

1929
×
★★★½
Edit this entry  
11
Colorado Territory

Colorado Territory

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Road Show

Road Show

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bel Canto

Bel Canto

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Great Gabbo

The Great Gabbo

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sherlock Holmes and the Sign of Four

Sherlock Holmes and the Sign of Four

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Last Train from Gun Hill

Last Train from Gun Hill

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Orchestra Rehearsal

Orchestra Rehearsal

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dancing Pirate

Dancing Pirate

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Doll Face

Doll Face

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
People Are Funny

People Are Funny

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Cock-Eyed World

The Cock-Eyed World

1929
×
★★★½
Edit this entry  
28
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mr. Proudfoot Shows a Light

Mr. Proudfoot Shows a Light

1941
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Ferry Pilot

Ferry Pilot

1941
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Trocadero

Trocadero

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Career Girl

Career Girl

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry