2010

loureviews loureviews’s year in review

loureviews’s highest rated films

  • The Duchess of Malfi

    ★★★★½

  • Waterloo

    ★★★★

  • The Merchant of Venice

    ★★★★

  • Seasoned Greetings

    ★★★★

  • Mrs Warren's Profession

    ★★★★

  • Cat on a Hot Tin Roof

    ★★★★

  • Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat

    ★★★★

  • The Importance of Being Earnest

    ★★★★

  • The Mallens

    ★★★★

  • The Year of the Sex Olympics

    ★★★½

  • Bar Mitzvah Boy

    ★★★½

  • The Masks of Death

    ★★★½

  • Where Are My Children?

    ★★★½

  • Haunted: The Ferryman

    ★★★

  • Doris and Doreen

    ★★★

  • Afternoon Off

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 21 Films watched
  • 1.8 Average per month
  • 0.4 Average per week

Milestones

First Film

Pygmalion

Jan 8

Last Film

The Mallens

Oct 17

Genres, Countries & Languages

Drama
8 films
Comedy
3 films
TV Movie
3 films
Mystery
2 films
Thriller
2 films
Crime
2 films
Romance
2 films
Horror
1 film
Music
1 film
UK
7 films
USA
3 films
Australia
1 film
Canada
1 film
English
21 films
Spanish
1 film
Italian
1 film
French
1 film

Breakdown

2010 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Moulin Rouge!
Average weighted rating:

3.6

Lowest Average

Where Are My Children?
Average weighted rating:

2.9

Most Popular

Moulin Rouge!
Average weighted rating:

3.6

Most Obscure

The Duchess of Malfi

Films watched in 2010

  • The Mallens
  • The Year of the Sex Olympics
  • Moulin Rouge!
  • Gidget Grows Up
  • Where Are My Children?
  • Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
  • The Masks of Death
  • The Case of the Whitechapel Vampire
  • The Duchess of Malfi
  • Waterloo
  • Haunted: The Ferryman
  • Doris and Doreen
  • Afternoon Off
  • The Wild and the Willing
  • Bar Mitzvah Boy
  • The Importance of Being Earnest
  • The Merchant of Venice
  • Cat on a Hot Tin Roof
  • Mrs Warren's Profession
  • Seasoned Greetings
  • Pygmalion

Highly rated films loureviews missed

  • Incendies
  • Inception
  • Stranger Things
  • The Disappearance of Haruhi Suzumiya
  • Louis C.K.: Hilarious
  • Certified Copy
  • Poetry
  • Boy

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more