Sort by

louwhos has logged 93 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Chiara Ferragni: Unposted

Chiara Ferragni: Unposted

2019
×
Edit this entry  
29
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kate Nash: Underestimate the Girl

Kate Nash: Underestimate the Girl

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Good Time

Good Time

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Act da Fool

Act da Fool

2010
×
★★★★
Edit this entry  
04
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
It Follows

It Follows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Circle

Circle

2015
×
★★
Edit this entry  
12
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
Edit this entry  
13
The Hours

The Hours

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Someone Great

Someone Great

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Her

Her

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Hurricane Bianca: From Russia with Hate

Hurricane Bianca: From Russia with Hate

2018
×
Edit this entry  
17
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Edit this entry  
17
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Perfect Date

The Perfect Date

2019
×
½
Edit this entry  
09
Camp Rock 2: The Final Jam

Camp Rock 2: The Final Jam

2010
×
Read the review Edit this entry  
09
Camp Rock

Camp Rock

2008
×
Edit this entry