Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Hamlet

Hamlet

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Little Girl of Hanoi

The Little Girl of Hanoi

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★
Edit this entry  
24
Hotel Transylvania 2

Hotel Transylvania 2

2015
×
Read the review Edit this entry  
24
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Duchess of Malfi

The Duchess of Malfi

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Please Speak Continuously and Describe Your Experiences as They Come to You

Please Speak Continuously and Describe Your Experiences as They Come to You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
It Felt Like a Kiss

It Felt Like a Kiss

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marnie

Marnie

1964
×
★★★★
Edit this entry  
28
Dune

Dune

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Coal, Thin Ice

Black Coal, Thin Ice

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Three Bewildered People in the Night

Three Bewildered People in the Night

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Penda's Fen

Penda's Fen

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★½
Edit this entry  
31
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★
Edit this entry  
29
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Fly

The Fly

1986
×
★★★½
Edit this entry  
19
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★
Edit this entry  
13
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Days

Days

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
How to Steal a Million

How to Steal a Million

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Draughtsman's Contract

The Draughtsman's Contract

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shanghai Blues

Shanghai Blues

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★
Edit this entry  
02
Performance

Performance

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Theorem

Theorem

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Edit this entry  
29
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★★
Edit this entry  
26
Holidate

Holidate

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Prospero's Books

Prospero's Books

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Deadfall

Deadfall

1993
×
Read the review Edit this entry  
07
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★½
Edit this entry