Sort by

lovegoodthorpe has logged 217 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Party Monster

Party Monster

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sunday Bloody Sunday

Sunday Bloody Sunday

1971
×
Read the review Edit this entry  
18
Come Swim

Come Swim

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jingle Jangle: A Christmas Journey

Jingle Jangle: A Christmas Journey

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Violet Evergarden: Eternity and the Auto Memory Doll

Violet Evergarden: Eternity and the Auto Memory Doll

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Sorcerer's Apprentice

The Sorcerer's Apprentice

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Transeltown

Transeltown

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Phantom of Liberty

The Phantom of Liberty

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
Read the review Edit this entry  
17
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Stalker

Stalker

1979
×
Read the review Edit this entry  
05
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Viridiana

Viridiana

1961
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Shadows of Forgotten Ancestors

Shadows of Forgotten Ancestors

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Katharine Hepburn as Joan of Arc in Technicolor Screen Test

Katharine Hepburn as Joan of Arc in Technicolor Screen Test

1934
×
Read the review Edit this entry  
29
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Mirror

Mirror

1975
×
Read the review Edit this entry  
27
8½

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eisenstein in Guanajuato

Eisenstein in Guanajuato

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Last Days

Last Days

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Carrington

Carrington

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mod Fuck Explosion

Mod Fuck Explosion

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Descent

The Descent

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Gospel According to Matthew

The Gospel According to Matthew

1964
×
Read the review Edit this entry  
06
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Damn Yankees

Damn Yankees

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot

Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry