Sam has logged 244 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Boy in the Plastic Bubble

The Boy in the Plastic Bubble

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Superstar

Superstar

1999
×
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
Read the review Edit this entry  
23
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
Edit this entry  
19
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Apostle

Apostle

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Christmas Prince: The Royal Wedding

A Christmas Prince: The Royal Wedding

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
Edit this entry  
15
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
Edit this entry  
10
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Think Like a Man

Think Like a Man

2012
×
Edit this entry  
09
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Slice

Slice

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jack and the Cuckoo-Clock Heart

Jack and the Cuckoo-Clock Heart

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Roma

Roma

2018
×
Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
Edit this entry  
24
National Treasure

National Treasure

2004
×
Edit this entry  
24
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ella Enchanted

Ella Enchanted

2004
×
Read the review Edit this entry  
17
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
12
M. Butterfly

M. Butterfly

1993
×
Read the review Edit this entry  
11
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bhaji on the Beach

Bhaji on the Beach

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry