Sort by

lovem0vies has logged 209 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
My Week With Marilyn

My Week With Marilyn

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
Mortal Kombat

Mortal Kombat

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Coach Carter

Coach Carter

2005
×
★★★
Edit this entry  
28
Blonde

Blonde

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Boy and the Wind

The Boy and the Wind

1967
×
★★★★
Edit this entry  
24
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Edit this entry  
10
The Hitcher

The Hitcher

2007
×
★★★
Edit this entry  
06
Angel Eyes

Angel Eyes

2001
×
★★½
Edit this entry  
01
An American Haunting

An American Haunting

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Enough

Enough

2002
×
★★★
Edit this entry  
26
The Last House on the Left

The Last House on the Left

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Final Fantasy: The Spirits Within

Final Fantasy: The Spirits Within

2001
×
★★½
Edit this entry  
20
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★
Edit this entry  
06
Fögi Is a Bastard

Fögi Is a Bastard

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Malignant

Malignant

2021
×
★★½
Edit this entry  
29
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
I Am Legend

I Am Legend

2007
×
★★½
Edit this entry  
25
Wanted

Wanted

2008
×
★★★
Edit this entry  
23
Alone in the Dark

Alone in the Dark

2005
×
Read the review Edit this entry  
21
Pulse

Pulse

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Fatal Frame

Fatal Frame

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Crazies

The Crazies

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Alucarda

Alucarda

1977
×
★★★
Edit this entry  
14
Law of Desire

Law of Desire

1987
×
★★★½
Edit this entry  
13
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dante's Peak

Dante's Peak

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★
Edit this entry  
11
Tag

Tag

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
To Die For

To Die For

1995
×
★★★
Edit this entry  
04
Diabolique

Diabolique

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Edit this entry  
03
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Camille Claudel

Camille Claudel

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Higher Learning

Higher Learning

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
01
Cleveland Abduction

Cleveland Abduction

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Cave

The Cave

2005
×
★★
Edit this entry