• The Outlaw Josey Wales

  • The Killing of a Chinese Bookie

    ★★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★½

  • Barry Lyndon

    ★★★½

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★½

  • Eadweard Muybridge, Zoopraxographer

    ★★★★

  • Fox and His Friends

    ★★★★

  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

    ★★★★½

  • Deep Red

    ★★★½

  • The Passenger

    ★★★★½

  • Ecos Caóticos

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★

  • A Woman Under the Influence

    ★★★★½

  • Bring Me the Head of Alfredo Garcia

    ★★★★

  • Céline and Julie Go Boating

  • Cockfighter

    ★★★★

  • Chinatown

    ★★★★

  • Thunderbolt and Lightfoot

    ★★★★

  • It's Alive

    ★★★★

  • The Exorcist

  • World on a Wire

    ★★★★½

  • Dillinger

    ★★★½

  • Pat Garrett & Billy the Kid

  • High Plains Drifter

  • O Guru e os Guris

  • Letter to Jane: An Investigation About a Still

    ★★★★

  • The New Centurions

    ★★★★½

  • The Bitter Tears of Petra von Kant

    ★★★

  • Two-Lane Blacktop

    ★★★★

  • The Beguiled

  • Death in Venice

    ★★★★

  • Husbands

    ★★★★

  • Two Mules for Sister Sara

  • Funeral Parade of Roses

    ★★★★

  • The Wild Bunch

  • The Red Light Bandit

    ★★★★

  • Black Panthers

    ★★★★

  • Alcântara: Ghost Town

  • The Party

    ★★★★

  • Louis Lumière

    ★★★★

  • La Chinoise

    ★★★★

  • The Boy and the Wind

    ★★★★

  • Andrei Rublev

  • Ride in the Whirlwind

    ★★★★

  • Our Trip to Africa

  • The Shooting

    ★★★½

  • Tokyo Drifter

    ★★★

  • Screen Test: Lou Reed (Coke)

  • Screen Test: Nico

  • Red Line 7000

    ★★★★

  • Shadows of Forgotten Ancestors

    ★★½

  • Screen Test: Edie Sedgwick

  • Black God, White Devil

    ★★★★

  • Woman in the Dunes

    ★★★★

  • Donovan's Reef

    ★★★★

  • 8½

    ★★★★

  • Machorka-Muff

    ★★★½

  • Harakiri

    ★★★★

  • Vivre Sa Vie

    ★★★★

  • Hatari!

    ★★★★½

  • The Man Who Shot Liberty Valance

    ★★★★

  • Arnulf Rainer

  • The Bellboy

    ★★★★

  • North by Northwest

    ★★★

  • The 400 Blows

    ★★★½

  • Rio Bravo

    ★★★★

  • Schwechater

  • Shadows

    ★★★★½

  • Paths of Glory

    ★★★

  • Adebar

  • Violent Saturday

  • The Long Gray Line

    ★★★★½