• Woman on the Beach

    ★★★★

  • Miami Vice

    ★★★★½

  • Lady in the Water

    ★★★½

  • All Blossoms Again: Pedro Costa, Director

  • Le brahmane du Komintern

    ★★★½

  • Change of Address

    ★★★★

  • The Lake House

    ★★★★

  • Trash Talking

  • Colossal Youth

    ★★★★½

  • The Signs

    ★★★½

  • Southland Tales

    ★★★½

  • Vrai faux passeport

  • The Hills of Disorder

  • Homecoming

  • Mary

    ★★★

  • Dance of the Dead

    ★★★½

  • Elizabethtown

    ★★★★

  • Who's Camus Anyway?

    ★★★★

  • Domino

    ★★★★

  • A History of Violence

    ★★★★

  • Hostel

    ★★★★

  • Ghosts

  • Regular Lovers

    ★★★

  • Brokeback Mountain

    ★★★★

  • Mortuary

    ★★★

  • The Devil's Rejects

    ★★★

  • Charlie and the Chocolate Factory

    ★★★½

  • Land of the Dead

    ★★★

  • War of the Worlds

  • Tale of Cinema

  • Caché

  • Last Days

    ★★★★

  • House of Wax

    ★★★★

  • Fever Pitch

    ★★★

  • Spanglish

    ★★★½

  • Million Dollar Baby

    ★★★★

  • The Life Aquatic with Steve Zissou

    ★★½

  • Swing Girls

    ★★★★

  • Edgar G. Ulmer: The Man Off-screen

  • Collateral

    ★★★★

  • The Village

    ★★★★

  • Venus & Fleur

    ★★★½

  • Breaking News

    ★★★½

  • Woman Is the Future of Man

    ★★★½

  • Main Hoon Na

    ★★★½

  • Man on Fire

    ★★★★½

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★

  • Toolbox Murders

    ★★★½

  • Love Battlefield

    ★★★½

  • Something's Gotta Give

    ★★★½

  • Stuck on You

    ★★★★

  • Not on the Lips

    ★★★½

  • Looney Tunes: Back in Action

    ★★★½

  • Scary Movie 3

    ★★

  • Mystic River

    ★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★

  • Abel Ferrara: Not Guilty

  • Los Angeles Plays Itself

    ★★★½

  • A Talking Picture

  • Goodbye, Dragon Inn

  • Lost in Translation

    ★★★★

  • The Prisoner of the Iron Bars

    ★★★★

  • King of the Ants

    ★★½

  • Charlie's Angels: Full Throttle

    ★★★½

  • The Brown Bunny

    ★★★★½

  • The Living World

    ★★★★½

  • Down with Love

    ★★★

  • PTU

  • House of 1000 Corpses

    ★★★

  • The Hunted

    ★★★★

  • Nat Turner: A Troublesome Property