Sort by

LowlyLuke has logged 618 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Delivery Man

Delivery Man

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Death to 2021

Death to 2021

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Encanto

Encanto

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Le Notti Bianche

Le Notti Bianche

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Damned

The Damned

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Encanto

Encanto

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kin-dza-dza!

Kin-dza-dza!

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Horror of Social Studies

The Horror of Social Studies

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Baader Meinhof Complex

The Baader Meinhof Complex

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Naked

Naked

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians

I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
21
Resident Evil: The Final Chapter

Resident Evil: The Final Chapter

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Edit this entry  
19
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★
Edit this entry  
14
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Song of Back and Neck

Song of Back and Neck

2018
×
★★½
Edit this entry  
13
Keanu

Keanu

2016
×
★★½
Edit this entry  
13
Absolutely Anything

Absolutely Anything

2015
×
★★
Edit this entry  
11
Stuber

Stuber

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★½
Edit this entry  
11
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Everything Must Go

Everything Must Go

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★½
Edit this entry  
08
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
12 Angry Men

12 Angry Men

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sweet Movie

Sweet Movie

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Babylon

Babylon

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sweet Movie

Sweet Movie

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★
Edit this entry