Sort by

Laurence has logged 213 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Beneath Clouds

Beneath Clouds

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
I Am Not a Witch

I Am Not a Witch

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bull

Bull

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
All My Friends Hate Me

All My Friends Hate Me

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Men

Men

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Portrait of God

Portrait of God

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
She Said

She Said

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Swan Song

Swan Song

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Toll

The Toll

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
In the Earth

In the Earth

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Eagle vs Shark

Eagle vs Shark

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
This Is England

This Is England

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Call Jane

Call Jane

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Causeway

Causeway

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Your Mountain is Waiting

Your Mountain is Waiting

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Shelter

Shelter

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Creator

Creator

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Bottom

The Bottom

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Every Breaking Wave

Every Breaking Wave

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
District 9

District 9

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Amistad

Amistad

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lou

Lou

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: In Vaulted Halls Entombed

Love, Death & Robots: In Vaulted Halls Entombed

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Seagrass

Seagrass

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Behind the Frame

Behind the Frame

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Home Movies

Home Movies

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
11:05

11:05

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Pretty Thing

The Pretty Thing

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Jaime

Jaime

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Threshold

Threshold

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry