Sort by

lily has logged 137 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
Read the review Edit this entry  
20
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hunt

The Hunt

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Red Nose

Red Nose

2003
×
Read the review Edit this entry  
13
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Moneyball

Moneyball

2011
×
Read the review Edit this entry  
20
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Red Notice

Red Notice

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
American Ultra

American Ultra

2015
×
Read the review Edit this entry  
15
Hillary: The Movie

Hillary: The Movie

2008
×
Read the review Edit this entry  
13
Wanted

Wanted

2008
×
Read the review Edit this entry  
13
Chef

Chef

2014
×
Read the review Edit this entry  
13
2012

2012

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Double Jeopardy

Double Jeopardy

1999
×
Read the review Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
Read the review Edit this entry  
01
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
Read the review Edit this entry  
01
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
Read the review Edit this entry  
01
Cast Away

Cast Away

2000
×
Read the review Edit this entry  
01
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
Read the review Edit this entry  
31
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry