Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Forgotten

Forgotten

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Endless Love

Endless Love

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Host

Host

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★
Edit this entry  
03
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Crimes That Bind

The Crimes That Bind

2020
×
★★½
Edit this entry  
01
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Dog's Purpose

A Dog's Purpose

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sarah's Key

Sarah's Key

2010
×
★★★½
Edit this entry  
26
Run

Run

2020
×
½
Edit this entry  
25
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★½
Edit this entry  
06
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Cabin Fever

Cabin Fever

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
X

X

2022
×
★★★½
Edit this entry  
20
A Dog’s Will

A Dog’s Will

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Deep Water

Deep Water

2022
×
Read the review Edit this entry  
17
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Weekend Away

The Weekend Away

2022
×
★★½
Edit this entry  
16
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
Read the review Edit this entry  
14
Monster House

Monster House

2006
×
★★★½
Edit this entry  
14
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Edit this entry  
11
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Book of Eli

The Book of Eli

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Edit this entry