RSS feed for Lincoln
  • Night on Earth: Shot in the Dark

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

  • 1917

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Waves

    ★★★½

  • Hair Love

    ★★★★

  • Fetch

    ★★★½

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    ★½

  • The Lion King

  • Daughter

    ★★★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★½

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Rocketman

    ★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★

  • Us

    ★★★½

  • Booksmart

    ★★★★

  • Henrietta Bulkowski

    ★★½

  • Fighting with My Family

    ★★½

  • Knock Down the House

    ★★★

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    ★½

  • The Farewell

    ★★★★½

  • Apollo 11

    ★★★½

  • Kitbull

    ★★★★

  • Santastein

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Beautiful Boy

    ★★★

  • The Predator

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Roma

    ★★★★½

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★

  • Sister

    ★★★

  • Incredibles 2

    ★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★½

  • Annihilation

    ★★★

  • Black Panther

    ★★★

  • Hereditary

    ★★★★½

  • Robin Williams: Come Inside My Mind

    ★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★★

  • Won't You Be My Neighbor?

    ★★★★

  • Black Mirror: Black Museum

  • Black Mirror: USS Callister

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★

  • Paddington 2

    ★★★★

  • Conor McGregor: Notorious

    ★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

    ★★★★½

  • Kingsman: The Golden Circle

    ★★

  • Cuba and the Cameraman

    ★★★½

  • I, Tonya

    ★★½

  • mother!

    ★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★½

  • Lady Bird

    ★★★★

  • First Reformed

    ★★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★

  • War for the Planet of the Apes

    ★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★

  • Despicable Me 3

  • Captain Underpants: The First Epic Movie

    ★★★

  • Good Time

    ★★★★½

  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★

  • The Florida Project

    ★★★★½