Sort by

Lucas has logged 301 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Annette

Annette

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
Mass

Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Flee

Flee

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Twenty Years Later

Twenty Years Later

1984
×
Read prior review Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Belfast

Belfast

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Magical Mystery Tour

Magical Mystery Tour

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Help!

Help!

1965
×
★★½
Edit this entry  
11
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Passing

Passing

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marighella

Marighella

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
24 Frames

24 Frames

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
News of the World

News of the World

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
CODA

CODA

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Paddington

Paddington

2014
×
Read prior review Edit this entry  
20
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ten

Ten

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry