Sort by

Lorenzo has logged 378 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mandela: Long Walk to Freedom

Mandela: Long Walk to Freedom

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
47 Ronin

47 Ronin

2013
×
★★½
Edit this entry  
28
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
Grudge Match

Grudge Match

2013
×
★★
Edit this entry  
26
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Square

The Square

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Her

Her

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
21
What's in a Name

What's in a Name

2012
×
★★★½
Edit this entry  
20
Walking with Dinosaurs

Walking with Dinosaurs

2013
×
★★
Edit this entry  
19
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★½
Edit this entry  
18
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Crash Reel

The Crash Reel

2013
×
★★★½
Edit this entry  
16
Black Nativity

Black Nativity

2013
×
★★
Edit this entry  
15
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Unbelievers

The Unbelievers

2013
×
★★½
Edit this entry  
13
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★½
Edit this entry  
12
Merry Christmas

Merry Christmas

2013
×
★★½
Edit this entry  
11
Khumba

Khumba

2013
×
★★
Edit this entry  
10
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
09
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Edit this entry  
08
Philomena

Philomena

2013
×
★★★½
Edit this entry  
07
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★½
Edit this entry  
06
Implanted

Implanted

2013
×
★★
Edit this entry  
05
The End of Time

The End of Time

2012
×
★★★★
Edit this entry  
04
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★½
Edit this entry  
03
Pad Yatra: A Green Odyssey

Pad Yatra: A Green Odyssey

2012
×
★★½
Edit this entry  
02
About Time

About Time

2013
×
★★★
Edit this entry  
01
Homefront

Homefront

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
Shored Up

Shored Up

2013
×
★★½
Edit this entry  
29
Oldboy

Oldboy

2013
×
★★
Edit this entry  
28
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
Die Narbe. Westberlin

Die Narbe. Westberlin

2009
×
★★★
Edit this entry  
25
Weekend of a Champion

Weekend of a Champion

1972
×
★★★½
Edit this entry  
24
Delivery Man

Delivery Man

2013
×
★½
Edit this entry  
23
Is the Man Who Is Tall Happy?

Is the Man Who Is Tall Happy?

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Fall of 1980

The Fall of 1980

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
The Pervert's Guide to Ideology

The Pervert's Guide to Ideology

2012
×
★★★
Edit this entry  
17
The Great Fallacy

The Great Fallacy

2013
×
★★
Edit this entry  
16
The Long Island Railroad Massacre: 20 Years Later

The Long Island Railroad Massacre: 20 Years Later

2013
×
★★★
Edit this entry  
16
Identity Thief

Identity Thief

2013
×
★★
Edit this entry  
15
Approved for Adoption

Approved for Adoption

2012
×
★★★½
Edit this entry  
14
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Edit this entry  
14
Birth of the Living Dead

Birth of the Living Dead

2013
×
★★★
Edit this entry