• Ender's Game

    Ender's Game

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The story is narrowly focused on Ender's march toward the battlefield. There's some world-building with great Sci-fi visuals. Although the character development was limited, the ensemble cast was engaging. Nevertheless, a fun watch with an interesting moral premise. How would you feel about annihilating your opponent?

  • Bad Education

    Bad Education

    ★★★★

    Great movie all around! The camera work and acting drew me into the story — it's not easy making what's basically a financial audit interesting.

  • Code 8

    Code 8

    ★★★½

    Indie sci-fi spectacular.

  • Akira

    Akira

    ★★★★½

    A remarkable film that is a joy to watch from start to finish. It delivers on every count: interesting storyline, solid score and fantastic animation.

  • RoboCop

    RoboCop

    ★★

    Stick with the original...

  • That Awkward Moment

    That Awkward Moment

    ★★½

    There isn't any substance but there are a few laughs.

  • The Lego Movie

    The Lego Movie

    ★★★★½

    Everything is Awesome.

  • 12 O’Clock Boys

    12 O’Clock Boys

    ★★★★

    "You can't just ride, call yourself a 12 O'Clock Boy and then stop." - Pug

  • Maidentrip

    Maidentrip

    ★★★½

    Day 400, Movie 410 - The Last Movie of my Film Odyssey - www.curatedescapism.me/movies

    I thoroughly enjoyed watching this film. Laura Dekker is an inspiring young women. We not only get a look into her record setting voyage (youngest person to sail the world alone) but also how she grows and matures over the 17 months she was at sea. Dekker recorded all the footage of herself at sea. Providing the audience with an intimate look of her voyage.

    This…

  • Stage Fright

    Stage Fright

    ★★★

    I saw this film as The Soundstage Massacre at the Spectacle theater in Brooklyn. It is a re-edit by MIL KDU DES and C. Spencer Yeh.

    It was by far the most interesting movie screening I've ever experienced. MIL KDU DES performed a live score and there was even a fog machine on hand to add to the ambiance.

  • The Girl

    The Girl

    ★★★

    This was the 100th consecutive movie I've seen at the movies.

  • InAPPropriate Comedy

    InAPPropriate Comedy

    ★½

    This movie marked the 100th consecutive day I'd seen a movie at a movie theater. (BTW, its movie 107th in a row)