Lance has logged 598 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Murder Party

Murder Party

2007
×
★★
Edit this entry  
29
MacGruber

MacGruber

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★
Edit this entry  
26
National Lampoon's European Vacation

National Lampoon's European Vacation

1985
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
26
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★½
Edit this entry  
26
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mr. Mom

Mr. Mom

1983
×
★★
Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Blue Bird

The Blue Bird

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Force 10 From Navarone

Force 10 From Navarone

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
You Never Can Tell

You Never Can Tell

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Spider Woman

The Spider Woman

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Reign of Fire

Reign of Fire

2002
×
★★
Edit this entry  
17
Christmas at Pee Wee's Playhouse

Christmas at Pee Wee's Playhouse

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
River's Edge

River's Edge

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dementia 13

Dementia 13

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
What Do You Think? (Number Three)

What Do You Think? (Number Three)

1938
×
★★
Edit this entry  
14
Theatre of Blood

Theatre of Blood

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lottery Ticket

Lottery Ticket

2010
×
★★
Edit this entry  
13
Momentum Generation

Momentum Generation

2018
×
★★
Edit this entry  
13
Passenger 57

Passenger 57

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The City of the Dead

The City of the Dead

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
Edit this entry  
11
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lady Street Fighter

Lady Street Fighter

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Friday After Next

Friday After Next

2002
×
★½
Edit this entry  
08
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fletch

Fletch

1985
×
★½
Edit this entry  
06
From Beyond the Grave

From Beyond the Grave

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Human Voice

Human Voice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Foreigner

The Foreigner

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
Read the review Edit this entry  
03
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Young Adam

Young Adam

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Splash

Splash

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★★★½
Edit this entry  
01
I Was a Teenage Serial Killer

I Was a Teenage Serial Killer

1993
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
New Wave: Dare to be Different

New Wave: Dare to be Different

2017
×
★★★
Edit this entry