lsrodrig31 has logged 58 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★
Edit this entry  
30
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
30
RBG

RBG

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Grifters

The Grifters

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Friendly Beast

Friendly Beast

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Unknown

The Unknown

1927
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Julia

Julia

1977
×
★★★½
Edit this entry  
27
End Game

End Game

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Black Sheep

Black Sheep

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
The Tale

The Tale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

1994
×
★★★
Edit this entry  
24
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Dangerous Liaisons

Dangerous Liaisons

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Edit this entry  
22
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★½
Edit this entry  
22
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Rider

The Rider

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★
Edit this entry  
20
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★½
Edit this entry  
20
An Education

An Education

2009
×
★★½
Edit this entry  
19
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★½
Edit this entry  
18
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★
Edit this entry  
17
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★★★
Edit this entry  
16
Angels Wear White

Angels Wear White

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Edit this entry  
15
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Player

The Player

1992
×
★★★
Edit this entry  
14
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Goddess

The Goddess

1934
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★
Edit this entry  
13
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★½
Edit this entry  
11
The Wife

The Wife

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Grandpa Walrus

Grandpa Walrus

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Green Book

Green Book

2018
×
Read the review Edit this entry  
09
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry