Sort by

Liam has logged 113 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Long Strange Trip

Long Strange Trip

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Virunga

Virunga

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Rounders

Rounders

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The King

The King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Meru

Meru

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Cincinnati Kid

The Cincinnati Kid

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Audition

Audition

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Thunderball

Thunderball

1965
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Town

The Town

2010
×
Read the review Edit this entry  
03
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dr. No

Dr. No

1962
×
Read the review Edit this entry  
02
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Candyman

Candyman

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry