Luca Lagerstrom has logged 106 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
The Lobster

The Lobster

2015
×
Edit this entry  
11
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Criminal

Criminal

2016
×
★★★
Edit this entry  
01
Jarhead

Jarhead

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mystery

Mystery

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Heartbreaker

Heartbreaker

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Page Turner

The Page Turner

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Hidden Face

The Hidden Face

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
Edit this entry  
21
The Two Faces of January

The Two Faces of January

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Z for Zachariah

Z for Zachariah

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Before I Wake

Before I Wake

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Boy

The Boy

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Cider House Rules

The Cider House Rules

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Demolition

Demolition

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
19
My Wife Is an Actress

My Wife Is an Actress

2001
×
★★★
Edit this entry  
19
Big Bad Wolves

Big Bad Wolves

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Chinese Puzzle

Chinese Puzzle

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Mood Indigo

Mood Indigo

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ladies in Lavender

Ladies in Lavender

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Past

The Past

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Island

The Island

2005
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Alvin and the Chipmunks: The Road Chip

Alvin and the Chipmunks: The Road Chip

2015
×
Read the review Edit this entry  
08
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Last Witch Hunter

The Last Witch Hunter

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry