Luca Lagerstrom has logged 29 entries for films during January 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Edit this entry  
25
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Traffic

Traffic

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Black Dahlia

The Black Dahlia

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Restoration

Restoration

1995
×
★★
Edit this entry  
08
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Hunter

The Hunter

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
07
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Making a Murderer

Making a Murderer

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★★
Edit this entry  
02
I, Anna

I, Anna

2012
×
★★★
Edit this entry  
02
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry