Luca has logged 24 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Killer Bean Forever

Killer Bean Forever

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Good Morning, Vietnam

Good Morning, Vietnam

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Meg

The Meg

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry