Luca has logged 139 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Piano

The Piano

1993
×
★★★½
Edit this entry  
30
Zama

Zama

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Day After

The Day After

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Two Plus Two

Two Plus Two

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Damiana Kryygi

Damiana Kryygi

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Earthquake Bird

Earthquake Bird

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Picado fino

Picado fino

1996
×
★★★
Edit this entry  
17
A Useful Life

A Useful Life

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Sort of Family

A Sort of Family

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Toss Me a Dime

Toss Me a Dime

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Perfect Strangers

Perfect Strangers

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Five Obstructions

The Five Obstructions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Leonera

Leonera

2008
×
★★★½
Edit this entry  
26
Bliss

Bliss

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Summer 1993

Summer 1993

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pecera

Pecera

2011
×
Edit this entry  
09
Easy A

Easy A

2010
×
★★★
Edit this entry  
06
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Getaway

The Getaway

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pajarito Gómez

Pajarito Gómez

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
Edit this entry  
14
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★
Edit this entry  
24
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Red Psalm

Red Psalm

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Battle at Big Rock

Battle at Big Rock

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Malena Pichot: Estupidez compleja

Malena Pichot: Estupidez compleja

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kevin Hart: Irresponsible

Kevin Hart: Irresponsible

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Married Woman

The Married Woman

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Father and Daughter

Father and Daughter

2000
×
Edit this entry  
09
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Heroic Losers

Heroic Losers

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry