Luca has logged 545 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
An American Tail: The Treasure of Manhattan Island

An American Tail: The Treasure of Manhattan Island

1998
×
★★★★
Edit this entry  
29
An American Tail: Fievel Goes West

An American Tail: Fievel Goes West

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
An American Tail

An American Tail

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Detective Conan: The Fist of Blue Sapphire

Detective Conan: The Fist of Blue Sapphire

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sinbad: Legend of the Seven Seas

Sinbad: Legend of the Seven Seas

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
12 Dates of Christmas

12 Dates of Christmas

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
My Window

My Window

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Media

Media

1980
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shrek the Halls

Shrek the Halls

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Christmas Prince: The Royal Baby

A Christmas Prince: The Royal Baby

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Playmobil: The Movie

Playmobil: The Movie

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tango

Tango

1981
×
★★★½
Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Christmas Prince: The Royal Wedding

A Christmas Prince: The Royal Wedding

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Fahim

Fahim

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Steps

Steps

1987
×
★★★★
Edit this entry  
09
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Imagine

Imagine

1987
×
★★★★
Edit this entry  
08
Only You

Only You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Trixie Mattel: Moving Parts

Trixie Mattel: Moving Parts

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Holiday Calendar

The Holiday Calendar

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Christmas Inheritance

Christmas Inheritance

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Abominable

Abominable

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Blind Song

Blind Song

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sanaa, passages en noir

Sanaa, passages en noir

2007
×
★★★½
Edit this entry  
19
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Noelle

Noelle

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry