Luca has logged 56 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Decalogue X

Decalogue X

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Decalogue IX

Decalogue IX

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Good Morning

Good Morning

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Decalogue VIII

Decalogue VIII

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Million Dollar Legs

Million Dollar Legs

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Man on the Flying Trapeze

Man on the Flying Trapeze

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
You're Telling Me!

You're Telling Me!

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Bank Dick

The Bank Dick

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Decalogue VII

Decalogue VII

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Office

The Office

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tramway

Tramway

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Decalogue VI

Decalogue VI

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Decalogue V

Decalogue V

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tower Heist

Tower Heist

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
UglyDolls

UglyDolls

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
High Life

High Life

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Intruder

The Intruder

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Poms

Poms

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Point Blank

Point Blank

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Chloe

Chloe

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Someone's Gaze

Someone's Gaze

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
She and Her Cat

She and Her Cat

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Rover

The Rover

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Walk of Shame

Walk of Shame

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
People Like Us

People Like Us

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Failure to Launch

Failure to Launch

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Think Like a Man Too

Think Like a Man Too

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
About Last Night

About Last Night

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Morning Glory

Morning Glory

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Plus One

Plus One

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry