• The Godfather: Part II

    The Godfather: Part II

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    "Fredo, You're Nothing To Me Now. You're Not A Brother, You're Not A Friend."

    The Godfather 2 is a sequel that is legitimately equally as masterful as its predecessor. While I’ll most likely always have the first one right above it, you could argue choosing between the two is like parents picking their favorite child. Great Mob movies tend to leave a significant impact on me as they are a genre I find myself so engrossed in and it all…

  • Dune: Part Two

    Dune: Part Two

    ★★★★½

    “I am Paul Muad'Dib Atreides, duke of Arrakis! Long live the fighters!”

    The hype is real with Dune Part Two! I knew everybody would be calling this a masterpiece before it even released because it was kinda a given, but I still make sure to keep my expectations in the middle cause most people like to call a film either the best thing ever or the worst which just gets annoying after awhile. Luckily, the quality was what i had…

  • Dune

    Dune

    ★★★★

    “The Mystery Of Life Isn't A Problem To Solve, But A Reality To Experience.” 

    Dune is as mesmerizing as the first time I saw it. Villeneuve is arguably my the third favorite director(depending on how I feel about part 2 could possibly cement this) so it’s mind blowing I haven’t revisited this since 2021. I’ve wanted to since I left that theater but somehow I never got around to it. Maybe it was the part of me that was upset…

  • Hard Candy

    Hard Candy

    ★★½

    “There's that whole nature versus nurture question, isn't it? Was I born a cute, vindictive little bitch or... did society make me that way? I go back and forth on that...”

    Hard Candy is a film with promise. It has ideas that it seems to want to explore but I think the execution just wasn’t what I was looking for. Elliot Paige and Patrick Wilson are both very good in the movie. Paige specifically goes all in on the twisted…

  • Night Swim

    Night Swim

    ★½

    This years off to a rough start.

    Please don’t be another 2023 for me…

  • The Beekeeper

    The Beekeeper

    ★★½

    “I protect the hive.”

    The Beekeeper is something else. I saw the trailer for this a gazillion times and I love me some badass Jason Statham so it was an immediate yes for me. When I found out David Ayer was directing, my excitement was quickly elevated. Statham’s action movies are hit or miss(most of the time misses recently) but he’s always awesome. Ayer directing such a silly movie had my hopes a bit high knowing the potential he has…

  • No Way Up

    No Way Up

    No Way Up is yet another addition to the terrible Shark flicks I hope end up good every year! Every year or so we usually get a shark movie and as bad as they always are, I’m always a little excited. I’ve talked about it in past reviews but this genre is a huge guilty pleasure of mine. It’s arguably my biggest fear in the world being trapped in water with any creatures let alone sharks. Because of that, the…

  • Deadpool 2

    Deadpool 2

    ★★★½

    Theatrical Cut(I’ve seen both cuts)

    “- Wade Wilson: Isn't that how it always works? Like in Star Wars, men are destined to become their father? And have consensual sex with their sister?
    - Vanessa: I think you missed big, big chunks of that movie.
    - Wade Wilson: No, I'm pretty sure Luke nailed her.
    - Vanessa: Baby, that's Empire.”

    Deadpool 2 maintains its consistency as a follow up. On my last rewatches I had prefered this one to the first…

  • Bob Marley: One Love

    Bob Marley: One Love

    ★½

    “One love. One heart. One destiny.”

    I’m worried, about everything, cause every little thing is not alright. Worst biopic we’ve gotten thus far. Bob Marley deserved so much more. Aside from Kingsley Ben-Adir disappearing into the this icon and giving such a good performance, everything else sucks. The movie is an hour and 40 minutes with some of the worst pacing in recent memory. The film never seems to want to stop and focus on something interesting about his life…

  • X-Men: Apocalypse

    X-Men: Apocalypse

    ★★½

    "You Don't Know What It's Like To Be Afraid To Shut Your Eyes, To Be Trapped Inside Your Own Head."

    X-men Apocalypse is still just as disappointing as the first time I saw it. Coming off one of the greatest comic book movies ever and the best Xmen film must’ve felt like a lot of pressure. If you don’t know, Matthew Vaughn’s original plan was to direct Apocalypse after First class before Days of Future Past. Instead, the studio loved…

  • Deadpool

    Deadpool

    ★★★½

    “Maximum effort.”

    Deadpool is pure joy! Although I don’t think it’s one of the best comic book movies like I did back in 2016, it’s still one of the most entertaining movies for me. Ryan Reynolds was born to play this role. Being for real, who else on this earth could play this role the way he does? It’s just not possible. They don’t exist. If you find the merc with the mouth and his sense of humor as amusing…

  • X-Men: Days of Future Past

    X-Men: Days of Future Past

    ★★★★½

    Rogue Cut(the definitive version)

    "A Long Time Ago— Actually, A Long Time From Now— I Was Your Most Helpless Student And You Unlocked My Mind. You Showed Me What I Was. You Showed Me What I Could Be. I Don't Know How To Do That For You."

    Days of Future Past is peak X-Men baby! Pretty sure this movie blew us all away back in 2014(how the fuck has it been ten years??). After the misfire that was Last Stand,…