Sort by

lucas has logged 70 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Little Fires Everywhere

Little Fires Everywhere

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
David Attenborough: A Life on Our Planet

David Attenborough: A Life on Our Planet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Captive

The Captive

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Beau Is Afraid

Beau Is Afraid

2023
×
Read the review Edit this entry  
18
Music

Music

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Locked Down

Locked Down

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wild

Wild

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tag

Tag

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Game Night

Game Night

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Blended

Blended

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Burnt

Burnt

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Irresistible

Irresistible

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Everything Must Go

Everything Must Go

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Dig

The Dig

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Giver

The Giver

2014
×
Read the review Edit this entry