Sort by

lucas leal has logged 304 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Host

Host

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Emicida: AmarElo - It's All for Yesterday

Emicida: AmarElo - It's All for Yesterday

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Fear & Shame

Fear & Shame

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spielberg on Kubrick

Spielberg on Kubrick

1999
×
Edit this entry  
25
The Last Movie: Stanley Kubrick and 'Eyes Wide Shut'

The Last Movie: Stanley Kubrick and 'Eyes Wide Shut'

1999
×
Edit this entry  
25
Lost Kubrick: The Unfinished Films of Stanley Kubrick

Lost Kubrick: The Unfinished Films of Stanley Kubrick

2007
×
Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Harold & Kumar Go to White Castle

Harold & Kumar Go to White Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Meet the Fockers

Meet the Fockers

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Purge

The Purge

2013
×
Read the review Edit this entry  
11
Meet the Parents

Meet the Parents

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Platoon

Platoon

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
Just Another Christmas

Just Another Christmas

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
Midnight Express

Midnight Express

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry