LucasMitch has logged 202 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Interview

The Interview

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
And So It Goes

And So It Goes

2014
×
★★
Edit this entry  
27
Life of Crime

Life of Crime

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
The November Man

The November Man

2014
×
★★½
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Edit this entry  
23
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Trip to Italy

The Trip to Italy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
Top Five

Top Five

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
Three Kings

Three Kings

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Fluffy Movie

The Fluffy Movie

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★½
Edit this entry  
19
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Edit this entry  
15
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★½
Edit this entry  
31
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Chef

Chef

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Tokyo!

Tokyo!

2008
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Judge

The Judge

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Men in Black 3

Men in Black 3

2012
×
★★★½
Edit this entry  
06
Sinister

Sinister

2012
×
★★★½
Edit this entry  
04
Airheads

Airheads

1994
×
★★★★
Edit this entry  
03
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★½
Edit this entry  
29
Dead Silence

Dead Silence

2007
×
★★★
Edit this entry  
29
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Town

The Town

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Walk Among the Tombstones

A Walk Among the Tombstones

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
Tusk

Tusk

2014
×
★★★★
Edit this entry