RSS feed for Lucas
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★½
Edit this entry  
14
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★
Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Fear of God: 25 Years of The Exorcist

The Fear of God: 25 Years of The Exorcist

1998
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Edit this entry  
07
Hot Shots! Part Deux

Hot Shots! Part Deux

1993
×
★★★
Edit this entry  
06
Hot Shots!

Hot Shots!

1991
×
★★★½
Edit this entry  
05
Naked Gun 33⅓: The Final Insult

Naked Gun 33⅓: The Final Insult

1994
×
★★★
Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

1991
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★
Edit this entry  
28
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
★★★★
Edit this entry  
26
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★
Edit this entry  
21
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★★
Edit this entry  
17
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Secret Life of Pets 2

The Secret Life of Pets 2

2019
×
★★
Edit this entry  
13
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Edit this entry  
13
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Edit this entry  
12
Brick

Brick

2005
×
★★★½
Edit this entry  
11
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Edit this entry  
10
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★
Edit this entry  
10
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★
Edit this entry  
06
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
It

It

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
04
It

It

1990
×
★★
Edit this entry  
03
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★½
Edit this entry  
03
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★
Edit this entry  
02
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★
Edit this entry  
01
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Once Upon a Time... in Hollywood

Once Upon a Time... in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Once Upon a Time... in Hollywood

Once Upon a Time... in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★
Edit this entry  
08
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★
Edit this entry