2012

Lucas Mass Lucas Mass’s year in review

Lucas’s highest rated films

  • The Dark Knight Rises

    ★★★★★

  • Skyfall

    ★★★★½

  • Mission: Impossible - Ghost Protocol

    ★★★★

  • Looper

    ★★★★

  • Hugo

    ★★★★

  • The Avengers

    ★★★½

  • Titanic

    ★★★

  • American Reunion

    ★★½

  • Ego

    ★★½

  • Dark Shadows

    ★★

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★

  • Paranormal Activity 4

    ★★

  • Ice Age: Continental Drift

    ★★

  • The Amazing Spider-Man

    ★★

  • Once Upon A Time in Phuket

    ★★

  • The Hunger Games

    ★½

Films by week

Jan Dec
  • 18 Films watched
  • 1.5 Average per month
  • 0.3 Average per week

Milestones

First Film

Mission: Impossible - Ghost Protocol

Jan 27

Last Film

The Hobbit: An Unexpected Journey

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Adventure
10 films
Action
8 films
Thriller
5 films
Drama
5 films
Fantasy
5 films
Comedy
4 films
Sci Fi
4 films
Romance
2 films
Family
2 films
Horror
1 film
USA
16 films
UK
2 films
Sweden
2 films
France
1 film
Australia
1 film
China
1 film
Czechia
1 film
English
17 films
Swedish
4 films
Russian
3 films
French
2 films
Norwegian
1 film
Arabic
1 film
Thai
1 film
German
1 film
Hindi
1 film
Italian
1 film

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Skyfall
Average weighted rating:

3.7

Lowest Average

Paranormal Activity 4
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

The Avengers
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

Once Upon A Time in Phuket
Average weighted rating:

2.4

Films watched in 2012

  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2
  • Paranormal Activity 4
  • Skyfall
  • Looper
  • The Dark Knight Rises
  • Ice Age: Continental Drift
  • The Amazing Spider-Man
  • American Reunion
  • The Avengers
  • Dark Shadows
  • Titanic
  • The Hunger Games
  • Hugo
  • Once Upon A Time in Phuket
  • Ego
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol

Highly rated films Lucas missed

  • John Mulaney: New in Town
  • It's Such a Beautiful Day
  • The Act of Killing
  • Amour
  • Gangs of Wasseypur - Part 2
  • Elena
  • Wolf Children
  • McCullin

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more