2013

Lucas Mass Lucas Mass’s year in review

Lucas’s highest rated films

  • An Adventure in Space and Time

    ★★★★★

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    ★★★★★

  • The Master

    ★★★★★

  • The Conjuring

    ★★★★½

  • Pacific Rim

    ★★★★½

  • Evil Dead II

    ★★★★½

  • Django Unchained

    ★★★★½

  • Gravity

    ★★★★½

  • Prisoners

    ★★★★½

  • The Thing

    ★★★★½

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★½

  • The World's End

    ★★★★½

  • Rush

    ★★★★½

  • Escape from Alcatraz

    ★★★★½

  • Before Midnight

    ★★★★½

  • Life of Pi

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 83 Films watched
  • 6.9 Average per month
  • 1.6 Average per week

Milestones

First Film

Gangster Squad

Jan 14

Last Film

Anchorman 2: The Legend Continues

Dec 22

Genres, Countries & Languages

Action
31 films
Drama
29 films
Adventure
24 films
Thriller
21 films
Sci Fi
21 films
Horror
19 films
Comedy
18 films
Fantasy
13 films
Romance
8 films
Crime
8 films
USA
73 films
UK
16 films
Canada
4 films
Germany
4 films
France
3 films
New Zealand
2 films
Malta
1 film
Mexico
1 film
Australia
1 film
Romania
1 film
English
80 films
French
7 films
Spanish
4 films
German
4 films
Russian
2 films
Japanese
2 films
Romanian
2 films
Norwegian
1 film
Polish
1 film
Portuguese
1 film

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Lucas’s most liked review

Scott Pilgrim vs. the World

★★★★

Since I recently saw Edgar Wright's new masterpiece "The World's End" I thought I'd look back on the only Edgar Wright film I had only seen once which means it's the one i'm the least familiar with and the result is pretty much what I thought the last time. It's…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Thing
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

The Amazing Bulk
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Django Unchained
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Chain Reaction
Average weighted rating:

2.5

Films watched in 2013

  • Anchorman 2: The Legend Continues
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • Carrie
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • An Adventure in Space and Time
  • Videodrome
  • Much Ado About Nothing
  • Justice League: The Flashpoint Paradox
  • You're Next
  • Prisoners
  • Don Jon
  • Thor: The Dark World
  • Captain Phillips
  • Gravity
  • Mud
  • The Internship
  • Bravo Two Zero
  • The Thing
  • Pan's Labyrinth
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Blue Jasmine
  • The World's End
  • Flight
  • Rush
  • V/H/S
  • The Frighteners
  • After Earth
  • Signs
  • Reservoir Dogs
  • Escape from Alcatraz
  • Oblivion
  • Curse of Chucky
  • Jobs
  • The Bling Ring
  • Before Midnight
  • Chain Reaction
  • The Descent
  • The Conjuring
  • Superman
  • The Amazing Bulk
  • My Little Pony: Equestria Girls
  • Psycho III
  • The Mortal Instruments: City of Bones
  • Kick-Ass 2
  • Psycho II
  • Them
  • Elysium
  • Pacific Rim
  • The Purge
  • The Wolverine
  • Shed No Tears
  • Now You See Me
  • World War Z
  • The Hangover Part III
  • Despicable Me 2
  • You Only Live Twice
  • Fast & Furious 6
  • Epic
  • Monsters University
  • Man of Steel
  • This Is the End
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • The Lone Ranger
  • The Great Gatsby
  • Evil Dead
  • Star Trek Into Darkness
  • Army of Darkness
  • Evil Dead II
  • The Evil Dead
  • Iron Man 3
  • Jack the Giant Slayer
  • G.I. Joe: Retaliation
  • The Host
  • Oz the Great and Powerful
  • Cloud Atlas
  • Silver Linings Playbook
  • Wreck-It Ralph
  • Hitchcock
  • The Master
  • Les Misérables
  • Django Unchained
  • Life of Pi
  • Gangster Squad

Highly rated films Lucas missed

  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad
  • Grounded: Making The Last of Us
  • Hope
  • Bo Burnham: What.
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Batman: The Dark Knight Returns (Deluxe Edition)
  • Home from Home – Chronicle of a Vision
  • Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more