Lucas has logged 108 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Onward

Onward

2020
×
★★★
Edit this entry  
31
Ri¢hie Ri¢h

Ri¢hie Ri¢h

1994
×
★★★½
Edit this entry  
31
Emma.

Emma.

2020
×
★★
Edit this entry  
30
Turma da Mônica: Laços

Turma da Mônica: Laços

2019
×
★★½
Edit this entry  
30
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★
Edit this entry  
29
Ransom

Ransom

1996
×
★★★★
Edit this entry  
27
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Welcome Mr. President!

Welcome Mr. President!

2013
×
★½
Edit this entry  
27
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
George of the Jungle

George of the Jungle

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Clive Davis: The Soundtrack of Our Lives

Clive Davis: The Soundtrack of Our Lives

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Edit this entry  
10
Rose Island

Rose Island

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Sign of Zorro

The Sign of Zorro

1958
×
★★★½
Edit this entry  
01
Ava

Ava

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
20,000 Leagues Under the Sea

20,000 Leagues Under the Sea

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Game Over, Man!

Game Over, Man!

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
08
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Edit this entry  
01
Aloha

Aloha

2015
×
★★½
Edit this entry  
31
Holidate

Holidate

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mulan

Mulan

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rebecca

Rebecca

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
State of Play

State of Play

2009
×
★★★½
Edit this entry  
12
Two Weeks Notice

Two Weeks Notice

2002
×
★★★
Edit this entry  
05
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Wedding Ringer

The Wedding Ringer

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
17 Again

17 Again

2009
×
★★★
Edit this entry  
26
The Saint

The Saint

1997
×
★★★
Edit this entry  
26
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Kill Me Three Times

Kill Me Three Times

2014
×
Read the review Edit this entry  
18
Johnny English Reborn

Johnny English Reborn

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry